دانلود رایگان ترجمه مقاله روش MCDM جهت تصمیم ترکیبی استراتژی برون سپاری در پروژه های فناوری اطلاعات (نشریه الزویر ۲۰۱۰)

این مقاله انگلیسی ISI در نشریه الزویر در ۱۷ صفحه در سال ۲۰۱۰ منتشر شده و ترجمه آن ۴۱ صفحه میباشد. کیفیت ترجمه این مقاله ارزان – نقره ای ⭐️⭐️ بوده و به صورت ناقص ترجمه شده است.

 

دانلود رایگان مقاله انگلیسی + خرید ترجمه فارسی
عنوان فارسی مقاله:

روش تصمیم گیری چند معیاره جهت تصمیم ترکیبی استراتژی برون سپاری در پروژه های فناوری اطلاعات

عنوان انگلیسی مقاله:

A MCDM approach for sourcing strategy mix decision in IT projects

 
 
 
 
 

 

مشخصات مقاله انگلیسی (PDF)
سال انتشار ۲۰۱۰
تعداد صفحات مقاله انگلیسی ۱۷ صفحه با فرمت pdf
رشته های مرتبط با این مقاله مهندسی صنایع و مدیریت
گرایش های مرتبط با این مقاله مدیریت پروژه، برنامه ریزی و تحلیل سیستم ها، مدیریت فناوری اطلاعات، مدیریت استراتژیک
چاپ شده در مجله (ژورنال) سیستم های خبره به همراه کاربردهای آن – Expert Systems with Applications
کلمات کلیدی تصمیم ترکیبی راهبرد سپاری، پانل متخصص، درون سپاری، برون سپاری، برون سپاری تلفیقی، تصمیم گیری چند معیاری (MCDM)، ارزیابی و آزمون تصمیم گیری، آزمایشگاه (DEMATEL)، پروسه شبکه تحلیلی (ANP)، برنامه ریزی هدف صفر – یک (ZOGP)
ارائه شده از دانشگاه گروه مدیریت بازرگانی، دانشگاه ملی مرکزی، تایوان
رفرنس دارد  
کد محصول F1223
نشریه الزویر – Elsevier

 

مشخصات و وضعیت ترجمه فارسی این مقاله (Word)
وضعیت ترجمه انجام شده و آماده دانلود
تعداد صفحات ترجمه تایپ شده با فرمت ورد با قابلیت ویرایش  ۴۱ صفحه با فونت ۱۴ B Nazanin
ترجمه عناوین تصاویر و جداول ترجمه نشده است 
ترجمه متون داخل تصاویر ترجمه نشده است  
ترجمه متون داخل جداول ترجمه نشده است 
ضمیمه ترجمه شده است  
درج تصاویر در فایل ترجمه درج شده است  
درج جداول در فایل ترجمه درج شده است 
درج فرمولها و محاسبات در فایل ترجمه  به صورت عکس درج شده است  
منابع داخل متن درج نشده است 
کیفیت ترجمه کیفیت ترجمه این مقاله متوسط میباشد 
توضیحات یک بخش از این مقاله ترجمه نشده است.

 

فهرست مطالب

چکیده
۱- مقدمه
۱-۱ مدیریت و ر اهبرد بهینه عملیات
۱-۲ مشکلات و اهداف تحقیق
۲- پیشینه تحقیق
۲-۱ گزینه های بالقوه سپاری IS
۲-۱-۱ درون سپاری
۲-۱-۲ برون سپاری
۲-۱-۳ برون سپاری تلفیقی
۲-۲ عوامل سپاری IS
۲-۲-۱ ویژگی تکلیف
۲-۲-۲ انگیزه اقتصادی
۲-۲-۳ کیفیت خدمات
۲-۲-۴ دغدغه های تکنولوژیکی
۲-۲-۵ موارد مدیریتی
۲-۲-۵-۱ برای یکپارچه سازی (Imgmt)
۲-۲-۵-۲ برای انعطاف پذیری (Fmgmt)
۲-۲-۵-۳ برای امنیت و کنترل خطر (Srisk)
۳- یک مدل سپاری یکپارچه IT جهت مدیریت و راهبرد عملیات
۳-۱ روش تحقیق
۳-۲ پروسه ارزیابی تحقیق
۳-۳- ساختار تحقیق
۴- کاربرد توصیفی تصمیم های ترکیبی استراتژی سپاری (منبع یابی) IS
۱-۴- شرح مسأله
۲-۴- کاربردهای روش پیشنهادی
۱-۲-۴- بنا نهادن ساختار تصمیم گیری منبع یابی IS
۲-۲-۴- ارزیابی روابط میان دیدگاه ها توسط DEMATEL
۳-۲-۴- تنظیم وزن اولویت توسط ANP
۴-۲-۴- یافتن یک طرح منبع یابی بهینه پروژه IS با استفاده از مدل برنامه ریزی هدف
۵- بحث
۶- نتایج
پیوست الف – خلاصه ای از روش DEMATEL
پیوست ب- خلاصه ای از ANP
پیوست ج- خلاصه ای از برنامه ریزی هدف صفر-یک (ZOGP)

 

بخشی از ترجمه
 چکیده
به طور گسترده مورد قبول است که هر تجارت و کسب و کاری مستلزم راهبردهای با پیدایش ثابت است که نه تنها قابل انطباق با تغییر محیطی خارجی باشند که بتوانند فعالیت های ارزش افزودۀ داخلی را شناسایی کنند و حتی به طور کارآمدتر به اهداف مدیریت دست یابند. تصمیم منبع یابی درخصوص این که آیا کارکردهای IT را ساختمان شرکت نگه داریم یا در تماس با تهیه کنندۀ سرویس طرف سوم با وجود این به مجرد اهداف سازمانی و فاکتورهای موقعیتی و پروژه ایی کاملاً راهبردی و محتمل الوقوع است. به منظور ارزیابی کارآمد این نوع تصمیم منبع یابی و اطمینان از این که موارد را می توان به طور مناسب تخصیص داد، این مقاله یک رویکرد بازاریابی تصمیم چند بعدی (MCDM) جهت نیل به رفع کارآمد مشکل با ترکیب سه روش زیر پیشنهاد می دهد: آزمون تصمیم گیری و آزمایشگاه ارزشیابی (DEMATEL)، پروسۀ چهارچوب تحلیلی (ANP) و برنامه نویسی هدف صفر – یک (ZOGP). نتایج نهایی پژوهش نشان می دهد که یک سازمان به طور همزمان نه تنها می تواند از منابع خارجی یا داخلی خود جهت تعیین اولویت ها برای ترتیب امور در پورتفولیوی تصمیم منبع یابی بهره ببرد بلکه علاوه براین می تواند عملیاتی سازی راهبرد و مدیریت را علیرغم منابع محدود پس از مشاوره با پانل متخصص بهینه سازی کند.
 
۱- مقدمه
۱-۱ مدیریت و ر اهبرد بهینه عملیات
از آن جا که بازار خدمات برون سپار فناوری اطلاعات (IT) رو به تکامل و رشد است، مدل های تصمیم منبع یابی بدون رویکرد یکپارچه به مدیریت پروژه و مدل های تصمیم منبع یابی رایج در طی دهۀ ۱۹۹۰ امروزه با توجه به نیازهای تصمیم گیرنده و تغییر محیط خارجی کاربرد کمتری دارند. علت این امر تنها این نیست که سیستم های اطلاعاتی (IS) یا IT در عصر بازارهای آشفته، رقابت جهانی و تکنولوژی بی ثبات قرار دارند بلکه به این دلیل نیز می باشد که تصمیم منبع یابی های گذشته از یک واحد IT/IS کامل به عنوان واحد آنالیز بهره می برند تا این که با مدیریت فردی امور پروژه های IT/TS به طور جداگانه رفتار کنند. علاوه براین، هر کسب و کاری باید خدمات خود را به صورت مداوم و از طریق تکنولوژی های جدید در رقابت بر سر خدمات بهتر مشتری، چرخه های زمانی کوتاه تر، کارایی عملیاتی بالاتر و رشد بیشتر به مشتریان، شرکا و طرفین سوم ارائه دهد. در حالی که خدمات مبتنی بر (W.W.W) World web، RFID و موقعیت و موتورهای جستجو قادرند این احتمالات و امور امکان پذیر را بسیار گسترش دهند، این تکنولوژی ها نیز سنگینی قابل توجهی به زیرساختارهای IT در زمانی که سرمایه گذاری ناکافی انجام می پذیرد تحمیل می کنند.
از لحاظ سنتی فقط دو گزینۀ عمده در مدیریت زیرساختارهای IT وجود داشته است. سازمان ها می توانند زیرساختار خود را هم ساختمان شرکت مدیریت کنند و هعم این که پروسه را بر طرف سومی برون سپاری کنند که این معمولاً دارایی های IT را Take over می کند و آن ها را با ترکیبی از خدمات روی سایت و دور اجرا می کند. یک شیوه یا مسیر سومی وجود دارد که معمولاً به آن “مدل برون سپاری تلفیقی” می گویند. با این حال، ترکیب دو ابزار امتحان شده و تست شدۀ کنترل نیمی ساختمان شرکت با عملیات دوردست از اعمال مدیریت دوردست – زیرساختار حمایت می کند. تحت این شرایط، بخش IT به عنوان بهترین فراهم کنندۀ سرویس در رابطه با صرفاً منابع یا قابلیت داخلی تلقی نمی شود بلکه به عنوان مرکز منبع با قابلیت یکپارچه سازی تمام منابع IT داخلی و خارجی با هدف دستیابی به مدیریت، کاربرد کارآمد و تلفیق تکنولوژی و خدمات مورد نیاز جهت نیل به اهداف کسب و کار تلقی می گردد. این به این معنی است که محیط جدید عملیاتی بخش IT/IS پیچیده تر خواهد بود. بخش IT نیاز به یک راهبرد عملیاتی بهینه دارد که این امکان را به بخش IT بدهد تا از منابع داخلی و خارجی بهره ببرد. به گونه ایی که بتوانند بر شایستگی ها و قابلیت های ذاتی خود تمرکز کند.
Domingnez Machuca، Alvarez، Domingnez ، Garcia و (۱۹۹۵) Ruiz اشاره دارند که راهبرد عملیات ها برای توسعه و حفظ مزیت رقابتی اساسی است. کلید توسعه یک راهبرد عملیاتی کارآمد در درک ویژگی های تکلیف که معمولاً در بخش IT/IS نقش دارند و ارزشی که هر تکلیف می تواند در بخش IT ایجاد کند قرار دارد. تمایز ویژگی تکلیف و ارزیابی فعالیت های ارزش افزوده را می توان با تأکید بر اولویت های مختلف ترتیب تکلیف IT/IS به دست آورد. سازمان دارای راهبرد عملیات واجد قابلیت هایی خواهد بود که CIO مستقیم بخش IT/IS جهت تنظیم اولویت ها برای ترتیب تکلیف در پورتفولیوی سپاری تصمیمات به منظور دست یابی به مزیت رقابتی و انعطاف پذیری عملیاتی خواهد بود.
Davis و دیگران (۱۹۹۹) نشان می دهند که راهبرد عملیات یک برنامۀ بلند مدت است که به سازمان اجازه می دهد تا بهترین شیوۀ استفاده از منابع بخش IT/IS را انتخاب کند. بدین ترتیب کاربرد نهایی و ترتیب تکلیف با اهداف و راهبرد عملیات مشارکتی همخوانی دارد. Espino – Rodriquez و (۲۰۰۴) Padron – Robana اعتقاد دارند که یکی از جنبه هایی که شرکت باید در هنگام توسعۀ یک راهبرد عملیاتی در نظر داشته باشد میزان نسبی سپاری با انجام عملیات ساختمان شرکت می باشد.
تصمیم به حفظ کارکردهای IT/IS ساختمان شرکت یا در تماس با فراهم کنندۀ سرویس طرف سوم علیرغم این کامکلاً راهبردی است و می توان بر خط عمقی هر سازمان تأثیر چشمگیر بگذارد. علاوه براین، عواملی که بخش IT را ترغیب به حصول مدیریت کارآمد می کند با هم فرق دارند و شامل عواملی غیر از هزینه از هزینه می باشد که با اهداف عملیات از قبیل کیفیت، انعطاف پذیری و کسب تکنولوژی ارتباط دارند. این امر خود مزایای راهبردی برای شرکت به همراه دارد زیرا باید اولویت های رقابتی مختلف را به طور همزمان جهت موفقیت تعقیب کنند. درنتیجه، بخش IT/IS نه تنها باید از مزیت منابع داخلی و خارجی بهره ببرد بلکه باید شیوه های جدید برنامه ریزی و مدیریت فعالیت های عملیاتی و ترتیب پرساسازی برای تحویل خدمات IT/IS را در نظر داشته باشد). علاوه براین، نقش بخش IT/IS و هم چنین عرضۀ محتویات آن به سازمان باید مجدداً بررسی گردد و جهت ارائۀ نتیجۀ عملیات موفقیت آمیز پس از درک شفاف تر اهداف راهبرد و موارد جایگزین دقیق تر هم تراز (align) گردد.

 

بخشی از مقاله انگلیسی

Abstract

It is widely accepted that a business requires constantly evolving strategies that can not only adapt to external environmental change but also identify internal value-added activities and, even more effectively, achieve the goals of management. A sourcing decision about whether to keep IT functions in-house or contract with a third-party service provider is nevertheless entirely strategic and contingent upon organizational goals and contextual and project-specific factors. In order to adequately evaluate such sourcing decision and ensure that tasks can be assigned appropriately, this article proposes a Multi-Criteria Decision Making (MCDM) approach to achieve effective problem-solving by combining the following three methods: decision making trial and evaluation laboratory (DEMATEL), analytical network process (ANP), and zero-one goal programming (ZOGP). The final research results reveal that an organization can – simultaneously – not only take advantage of its internal or external resources to set priorities for task arrangements within the portfolio of sourcing decisions, but also optimize operating strategy and management despite limited resources after consulting with the expert panel.

۱- Introduction

۱-۱ Optimal operations strategy and management

As the out-sourcing services market for information technology (IT) evolves and grows, the sourcing decision models that involved no integrated approach to project management and were prevalent during the 1990s may now be less applicable, given both the decision maker’s needs and external environmental change. This is not only because IT or information systems (IS) stays in the era of turbulent marketplaces, global competition, and volatile technology but also because past sourcing decisions used an entire IT/IS department as a unit of analysis rather than treating individual task arrangement of IT/IS projects separately. A business, moreover, has to expose its services to customers, partners and third parties continuously via new technologies in the race for better customer service, shorter cycle times, higher operating efficiency and growth (McBride, 2009). While the Worldwide Web, RFID, location based services and search engines can greatly expand the possibilities, these technologies also place significant burdens on IT infrastructures at a time when insufficient investment is being made. Traditionally, there have only been two primary choices in the management of IT infrastructures. An organization can either manage its infrastructure in-house, or it can outsource the process to a third party, which will typically take over IT assets and run them with a mixture of on-site and remote services. There is a ‘‘third way,” often called, ‘‘the Co-sourcing model” however, combining the two tried and tested means of in-house team control with remote operations support, utilizing remote-infrastructure management. Under such circumstances, the IT department is best seen not simply as a service provider concerned exclusively with internal resources or capability, but as a resource center with the capability of integrating all internal and external IT resources with the objective of obtaining, managing, effectively utilizing and combining the technology and services required to achieve business objectives. This means that the new operational environment to IT/IS department will be more complex. IT department require an optimal operations strategy which enables IT department take good advantage of internal and external resources efficiently, so that it can concentrate on its core competences and capabilities. Dominguez Machuca, Alvarez, Domınguez, Garcıa, and Ruız (1995) point out that operations strategy is basic to the development and maintenance of competitive advantage. The key to developing an efficient operations strategy lies in understanding each task attributes usually engaged in IT/IS department and the value that each task can generate in the department. Distinguish task attribute and assessing value-added activities can be achieved by stressing the different priorities of IT/IS task arrangement (Davis, Aquilano, & Chase, 1999; Krajewski & Rizman, 2000). An organization with such operations strategy will have the capabilities enabling direct CIO of IT/IS department to set priorities for task arrangement within the portfolio of sourcing decisions in order to obtain competitive advantage and operational flexibility. Davis et al. (1999) state that the operations strategy is a longterm plan which allows the organization to determine the best way to use the IT/IS department’s resources so that the end use of the resources and task arrangement are compatible with the corporate operations strategy and objectives. Espino-Rodriquez and Padron-Robaina (2004) argue that one of the aspects that the company must take into account when developing an operations strategy is the relative extent to which operations are outsourced or performed in-house. The decision to keep IT/IS functions in-house or contract with a third-party service provider is nevertheless entirely strategic and can dramatically impact the bottom line of any organization. Also, the factors motivating the IT department to achieve effective management might be different one another and might include factors other than cost that relate to operations objectives, such as quality, flexibility and technology acquisition. This gives companies different strategic advantages, since they must pursue different competitive priorities simultaneously in order to succeed (Ferdows & De Meyer, 1990; Johnston, Chambers, Harland, Harrison, & Slack, 1993). Consequently, the IT/IS department not only has to take good advantage of internal and external resources but also has to consider new ways of planning and managing operational activities and making sourcing arrangement for the delivery of IT/IS services. Also the role of the IT/IS department, as well as the supply of its contents to organization should be re-examined and aligned more closely to yield a successful operation result after objectives, strategy and alternatives are more clearly understood and articulated.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا