دانلود رایگان ترجمه مقاله درک فرایند پردازش نفت خام به سوخت و دیگر محصولات ارزش افزوده – ۲۰۱۳

دانلود رایگان مقاله انگلیسی اقتصاد پالایش نفت: آگاهی از کسب و کار فرآوری نفت خام به سوخت و سایر محصولات با ارزش افزوده به همراه ترجمه فارسی

 

عنوان فارسی مقاله اقتصاد پالایش نفت: آگاهی از کسب و کار فرآوری نفت خام به سوخت و سایر محصولات با ارزش افزوده
عنوان انگلیسی مقاله The Economics of Petroleum Refining: Understanding the business of processing crude oil into fuels and other value added products
رشته های مرتبط علوم اقتصادی، اقتصاد انرژی و اقتصاد نفت و گاز
فرمت مقالات رایگان

مقالات انگلیسی و ترجمه های فارسی رایگان با فرمت PDF آماده دانلود رایگان میباشند

همچنین ترجمه مقاله با فرمت ورد نیز قابل خریداری و دانلود میباشد

کیفیت ترجمه کیفیت ترجمه این مقاله ماوسط میباشد 
سال انتشار ۲۰۱۳
کد محصول F694

مقاله انگلیسی رایگان (PDF)

دانلود رایگان مقاله انگلیسی

ترجمه فارسی رایگان (PDF)

دانلود رایگان ترجمه مقاله

خرید ترجمه با فرمت ورد

خرید ترجمه مقاله با فرمت ورد
جستجوی ترجمه مقالات جستجوی ترجمه مقالات علوم اقتصادی

  

فهرست مقاله:

مقدمه
اقتصاد پایه پالایشگاه
ایجاد تاسیسات جدید در برابر ارتقای تاسیسات قدیم
هزینه ورودی ها در برابر قیمت خروجی ها
کرک اسپرد
عوامل موثر بر سود اوری
نوع ماده خام
اندازه، پیکر بندی و پیچیدگی پالایشگاه
فهرست محصولات و تجارت آن ها
لجستیک و حمل و نقل
کارایی عملیاتی
بازار های نفت چگونه کار می کنند؟
معیار ها
بازار ها و قرار داد ها
آربیتراژ
نتیجه گیری

 

بخشی از ترجمه فارسی مقاله:

 این صنعت در طی سال های اخیر تحت تغییرات ساختاری مهمی قرار گرفته است. از ۱۹۷۰ میلادی، بیش از ۲۰ پالایشگاه بسته شده اند، و این در حالی است که سایر پالایشگاه ها ظرفیت خود را برای افزایش کارایی افزایش داده اند و قدرت رقابتی خود را حفظ کرده اند. اگرچه هیچ پالایشگاه جدیدی در کانادا به مدت ۳۰ سال ساخته نشده است( اخرین مورد در ۱۹۸۴ ساخته شد)، کل ظرفیت پالایشی کانادا به میزان ۲ میلیون بشکه در روز علی رغم بسته شدن بسیاری از پالایشگاه باقی مانده است.
ظرفیت پالایشی فعلی کانادا بیش از تقاضای داخلی است. کانادا، صادر کننده خالص محصولات پالایشی است. بیشتر صادرات به مقصد بازار ایالات متحده است.
اگرچه هیچ دو پالایشگاهی مشابه هم نمی باشند، آن ها همگی دارای چندین ویژگی یا فرایند مشترک می باشند و از فناوری های پیشرفته مشابه استفاده می کنند. پالایشگاه ها معمولا نفت خام را که دارای انواع متفاوتی از هیدروکربن ها با زنجیره کربن با طول های متفاوت می باشند به طیف وسیعی از محصولات پالایش شده، فراوری می کنند. فرایند پالایش، مولکول های نفت خام را به محصولات ارزش افزوده نظیر گازوییل، سوخت دیزل و سوخت هوایی، تفکیک می کنند.
این سوخت های ضروری برای حمل و نقل، ۷۵ درصد کل خروجی را شامل می شوند. باقی مانده ۲۵ درصد شامل نفت گرمایش خانه،روغن ها، نفت سیاه سنگین، اسفالت برای جاده ها و مواد اولیه می باشد که صنعت پتروشیمی آن را به صد ها کالای مصرفی ومحصولاتی که کانادایی ها استفاده می کنند و هر روزه به آن ها وابسته اند- از پلاستیک ها تا منسوجات تا محصولات دارویی- تبدیل می کند.
واحد های فراوری پالایشگاه چهار وظیفه را انجام می دهند
• تفکیک انواع مختلف هیدروکربن های موجود در مواد اولیه
• تبدیل هیدروکربن های جدا شده به محصولات مطلوب و ارزشمند
• فراوری محصولات برای حذف عناصر ناخواسته و الاینده هایی نظیر گوگرد، نیتروژن و فلزات
• ترکیب جریان های مختلف هیدروکربن برای ایجاد محصولات ویژه که منطبق بر استاندارد ها و قوانین کیفیت است
تغییر الگو در تقاضای سوخت،، روند تغییرات فراوری مواد خام سنگین و افزایش پیچیدگی پالایشگاه و رشد توسعه جهانی و تجارت در سوخت های پالای شده، موجب شده است تا اقتصاد پالایش پویا تر شود و محرک های سود اوری پالایشگاه را تغییر داده است.
در امریکای شمالی، تقاضای اخیر برای محصولات نفتی پالایش شده کاهش یافته است و پیش بینی می شود که این روند ادامه یابد. این مسئله در همه کشور های عضو OECD دیده می شود. رشد بیش از حد ظرفیت پالایشگاه ها موجب شده است تا بسیاری از پالایشگاه ها در کانادا و نیز در شرق ایالات متحده علاوه بر اروپا و حوزه دریای کاراییب بسته شوند. در عین حال، تقریبا یک میلیون بشکه ظرفیت پالایشی جدید در ساحل خلیج ایالات متحده افزایش یافته است.
در عین حال، صنعت نفت خام کانادا در حال رشد است. تولید ماسه های نفتی به بیش از دو برابر خروجی خام کانادا بین این تاریخ و تا ۲۰۳۰ افزایش یافته است. بیشتر نفت خام کانادا در خشکی محصور شده است و زیر ساخت خط لوله نفت خام موجود اکنون در حد ظرفیت است. طرح های پیشنهادی تاسیس خط لوله های جدید، امکان دسترسی آسان منابع نفتی کانادا را به بازار ها داده و امروزه به شدت موضوع بحث است.
این بحث در خصوص یافتن بازار های جدید برای منابع نفت خام در حال رشد کانادا به بخش پالایشگاه نیز انتقال یافته است. برخی از کانادایی ها پیشنهاد می کنند که با افزایش تولید نفت خام، ظرفیت پالایشی کانادا بایستی رشد کند. آن ها می پرسند که چرا ما نفت خود را در کانادا پالایش نمی کنیم و این که آیا نمی توان ارزش بیشتری از منابع نفتی از فعالیت ارزش افزوده بیشتر کسب کرد؟
هدف این مقاله پاسخ به این سوالات، ارایه اطلاعاتی در خصوص اقتصاد کسب و کار پالایشگاه و توصیف عوامل موثر بر تصمیمات سرمایه گذاری و تعیین سود اوری پالایش است.

۲- اقتصاد پایه پالایشگاه

در بسیاری از کسب و کار ها، سود و زیان ناشی از اختلاف بین هزینه ورودی ها و قیمت خروجی ها میباشد. به منظور داشتن یک مزیت رقابتی، یک کسب و کار بایستی تولید محصولات با ارزش با استفاده از ورودی های کم هزینه نسبت به رقبا کند. در کسب و کار پالایش نفت، هزینه ورودی ها و قیمت خروجی ها، به شدت فرار و پر نوسان می باشد و تحت تاثیر تغییرات در عرضه و تقاضای جهانی، منطقه ای و محلی قرار دارد. پالایشگاه ها بایستی بتوانند در برابر تغییرات قوانین کنترل زیست محیطی، الگو های متغیر تقاضا و افزایش رقابت جهانی در میان پالایشگاه ها مقاومت کنند تا سود اوری داشته باشند.
ساخت تاسیسات جدید در برابر ارتقای تاسیسات قدیمی
پالایش نفت، یک کسب و کار نیازمند سرمایه است. برنامه ریزی، طراحی، کسب مجوز و ساخت یک پالایشگاه با اندازه متوسط و جدید، یک فرایند ۵ تا۷ ساله است و هزینه آن ۷ تا ۱۰ میلیارد دلار است. این هزینه بسته به محل، نوع ماده خام فراوری شده و طیف محصولات خروجی، اندازه پالایشکاه و قوانین زیست محیطی، متغیر است. هزینه پروژه های جدید برای ساخت یک پالایشگاه با ظرفیت ۳۰۰۰۰۰ بشکه در روز در سنت جان NB، برابر با ۸ میلیارد دلار براورد شده است. هزینه پیش بینی شده پالایشگاه کیت مت کلین با ظرفیت ۱۳ میلیارد دلار، ۵۵۰۰۰۰ بشکه در روز می باشد. اولین فاز ۵۰۰۰۰ بشکه در روز از شرکت نورث وست ردواتر و پالایشگاه قیر ۱۵۰ بشکه در روز در نزدیکی ادمنتون، پالایشگاه جدید در طی ۳۰ سال، دارای هزینه ۵٫۷ میلیارد دلار بوده است. افزودن ظرفیت یا پیچیدگی جدید به پالایشگاه موجود بسیار وسیع است. توسعه پالایشگاه کانسیومر ۴۵۰۰۰ بشکه دی در رجینا، با هزینه ۲٫۷میلیارد دلار محاسبه شده است.
پس از تاسیس پالایشگاه، مدیریت و بهره برداری از آن بسیار هزینه بردار است. هزینه های ثابت شامل پرسنل، تعمیر و نگهداری، بیمه، مدیریت و استهلاک می باشد. هزینه های متغیر شامل مواد خام، مواد شیمیایی، مواد افزودنی، کاتالیزور ها، نگه داری، تاسیسات و انرژی خریداری شده نظیر گاز و الکتریسیته طبیعی می باشد. برای این که پالایشگاه دارای توجیه اقتصادی باشد، بایستی هزینه های عملیاتی نظیر انرژی، نیروی کار و نگه داری را حداقل نگه دارد. همانند بیشتر فراوری کننده های کالا( نظیر غذا، الوار و فلزات)، پالایشگاه های نفتی قیمت پذیر هستند: آن ها در زمان تنظیم قیمت ها، معمولا بر اساس قیمت بازار عمل می کنند.
این موضوع در خصوص پالایشگاه های کانادایی که در بازار امریکای شمالی بهره برداری شده و رقابت می کنند صادق است. آن ها قیمت های عمده فروشی را اتخاذ می کنند که منعکس کننده فعالیت تجارت در بازار هایی نظیر بورس نیویورک است. وقتی که تجارت کالا منجر به افزایش قیمت عمده فروشی امریکا می شود، افزایش قیمت های عمده فروشی کانادا موجب اطمینان از این می شود که محصول در کانادا باقی مانده است. در غیر این صورت، خریداران امریکایی، سوخت کانادا با قیمت پایین را می خرند، و به این ترتیب موجب می شوند تا عرضه و موجودی کانادا کاهش یابد. بر عکس، وقتی که قیمت های عمده فروشی امریکا کاهش می یابد، قیمت عمده فروشی کانادا نیز کاهش می یابد. از این روی قیمت محصولاتی که در کانادا به فروش می رسند تحت تاثیر تغییرات نرخ ارز و عرضه و تقاضا در امریکاست

بخشی از مقاله انگلیسی:

The industry has undergone important structural changes in recent years. Since 1970, more than 20 refineries have closed, while others have expanded their capacity to increase efficiency and remain competitive. And while no new refinery has been built in Canada for nearly 30 years* (the last was built in 1984), total Canadian refining capacity has remained at or near 2 million bpd, despite the many refinery closures. Current Canadian refining capacity exceeds domestic demand. Canada is a net exporter of refined products. Most exports are destined for United States markets. While no two refineries are identical, they all share a number of common features and processes, and use similar state-of-the-art technologies. Refineries process crude oils, which have different types of hydrocarbons with carbon chains of different lengths, into a broad range of refined products. The refining process separates, breaks, reshapes and recombines the molecules of crude oil into value-added products such as gasoline, diesel and aviation fuel. These essential transportation fuels typically account for 75 percent of output. The remaining 25 percent comprise home heating oil, lubricants, heavy fuel oil, asphalt for roads and feedstocks that the petrochemical industry transforms into hundreds of consumer goods and products that Canadians use and rely on every day—from plastics to textiles to pharmaceutical products. Refinery processing units perform four functions: • separation of the different types of hydrocarbons contained in the feedstocks; • conversion of separated hydrocarbons into more desirable or higher-value products; • treatment of the products to remove unwanted elements and contaminants such as sulphur, nitrogen and metals; and • blending of various hydrocarbon streams to create specific products that comply with quality standards and regulations.

Changing patterns in fuel demand, the trends to processing heavier crudes and increasing refinery complexity, and the growing globalization and trade in refined fuels, have introduced new dynamics to the economics of refining, and have shifted the drivers of refinery profitability. Within North America, recent demand for refined petroleum products has been flat to declining and is forecast to continue on this path. This is true in virtually all OECD nations. Growing refining overcapacity has resulted in recent refinery closures in eastern Canada and the US Eastern seaboard, as well as in Europe and the Caribbean. At the same time, nearly 1 million bpd of new high complexity refining capacity has been added in the United States Gulf Coast.ii Meanwhile, Canada’s upstream crude oil industry is growing. Surging oil sands production is projected to more than double Canada’s crude output between now and 2030.iii Most Canadian crude is landlocked and existing crude pipeline infrastructure is now at or near capacity. New pipeline proposals that would provide market access to Canada’s growing crude oil supply are currently the subject of intense debate and scrutiny. This debate over finding new markets for Canada’s growing crude supply carries over into the refining sector. Some Canadians suggest, indeed expect, that with increasing crude production, Canada’s refining capacity should also grow. They ask why aren’t we refining more of our oil in Canada, and could we not get more value from our petroleum resources from more value added activity – i.e. refining? The purpose of this document is to contribute to informed answers to these questions; to provide insight into the economics of the refining business; and to describe the factors that influence investment decisions and determine refinery profitability.

II. Basic Refinery Economics

In many businesses, profits or losses result primarily from the difference between the cost of inputs and the price of outputs. In order to have a competitive edge, a business must make higher-value products using lower-cost inputs than competitors. In the oil refining business, the cost of inputs (crude oil) and the price of outputs (refined products) are both highly volatile, influenced by global, regional, and local supply and demand changes. Refineries must find the sweet spot against a backdrop of changing environmental regulation, changing demand patterns and increased global competition among refiners in order to be profitable.

New Builds vs. Upgrades Oil refining is a capital-intensive business. Planning, designing, permitting and building a new medium-sized refinery is a 5-7 year process, and costs $7-10 billion, not counting acquiring the land. The cost varies depending on the location (which determines land and construction costs† ), the type of crude to be processed and the range of outputs (both of the latter affect the configuration and complexity of the refinery), the size of the plant and local environmental regulations. The cost of the now shelved project by Irving Oil to build a second 300,000 bpd refinery in Saint John, NB was estimated at $8+ billion. The projected cost of the proposed 550,000 bpd Kitimat Clean refinery is $13 billion. The first 50,000 bpd phase of the new North West Redwater Partnership 150,000 bpd bitumen refinery near Edmonton, AB, Canada’s first new refinery in 30 years, has an estimated cost of $5.7 billion. Adding new capacity or complexity to an existing refinery is also expensive. The recent 45,000 bpd expansion of the Consumers Co-op refinery in Regina, SK cost $2.7 billion. After the refinery is built, it is expensive to operate. Fixed costs include personnel, maintenance, insurance, administration and depreciation. Variable costs include crude feedstock, chemicals and additives, catalysts, maintenance, utilities and purchased energy (such as natural gas and electricity). To be economically viable, the refinery must keep operating costs such as energy, labour and maintenance to a minimum. Like most other commodity processors (such as food, lumber and metals), oil refiners are price takers: in setting their individual prices, they adapt to market prices.‡ This is particularly true for Canadian refineries that operate and compete in an integrated North American market. They “take” wholesale prices that reflect trading activity on markets like the New York Mercantile Exchange (NYMEX). When commodity trading causes US wholesale prices to rise, Canadian wholesale prices rise to ensure the product remains in Canada. Otherwise, US buyers would purchase lower-priced Canadian fuel, leaving Canada in short supply. Conversely, when US wholesale prices decline, so too do Canadian prices. If not, Canadian retailers would buy cheaper, wholesale fuel from the US. Therefore, the prices of the products that are sold in Canada are influenced by the vagaries of the exchange rate and supply and demand in the US

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا