دانلود رایگان ترجمه مقاله تولید انرژی زیست توده توزیع شده (ساینس دایرکت – الزویر ۲۰۱۳)

 

 

این مقاله انگلیسی ISI در نشریه الزویر در ۱۲ صفحه در سال ۲۰۱۳ منتشر شده و ترجمه آن ۳۰ صفحه بوده و آماده دانلود رایگان می باشد.

 

دانلود رایگان مقاله انگلیسی (pdf) و ترجمه فارسی (pdf + word)
عنوان فارسی مقاله:

یک رویکرد داده کاوی مکانی مبتنی بر GIS (سیستم اطلاعات جغرافیایی) برای مکان یابی و برنامه ریزی ظرفیت بهینه تاسیسات تولید انرژی زیست توده توزیع شده: مطالعه موردی منطقه تومکور، هند

عنوان انگلیسی مقاله:

A GIS (geographical information system)-based spatial data mining approach for optimal location and capacity planning of distributed biomass power generation facilities: A case study of Tumkur district, India

دانلود رایگان مقاله انگلیسی
دانلود رایگان ترجمه با فرمت pdf
دانلود رایگان ترجمه با فرمت ورد

 

مشخصات مقاله انگلیسی و ترجمه فارسی
فرمت مقاله انگلیسی pdf
سال انتشار ۲۰۱۳
تعداد صفحات مقاله انگلیسی ۱۲ صفحه با فرمت pdf
نوع مقاله ISI
نوع نگارش مقاله پژوهشی (Research article)
نوع ارائه مقاله ژورنال
رشته های مرتبط با این مقاله مهندسی برق – جغرافیا – مهندسی انرژی – مهندسی صنایع – مهندسی کامپیوتر
گرایش های مرتبط با این مقاله سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی GIS – مهندسی الگوریتم ها و محاسبات – تولید، انتقال و توزیع – داده کاوی – سیستم های انرژی – انرژی های تجدیدپذیر – بهینه سازی سیستم ها – برنامه ریزی و تحلیل سیستم ها
چاپ شده در مجله (ژورنال)/کنفرانس انرژی
کلمات کلیدی
انرژی زیستی – GIS (سیستم اطلاعات جغرافیایی) – خوشه بندی فضایی – برنامه ریزی انرژی روستایی
کلمات کلیدی انگلیسی
Bioenergy – GIS (geographical information system) – Spatial clustering – Rural energy planning
ارائه شده از دانشگاه
گروه مهندسی مکانیک، دانشگاه آلبرتا، ادمونتون، کانادا
نمایه (index) Scopus – Master Journal List – JCR
شناسه شاپا یا ISSN
۱۸۷۳-۶۷۸۵
شناسه دیجیتال – doi https://doi.org/10.1016/j.energy.2013.02.011
لینک سایت مرجع https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0360544213001175
رفرنس دارای رفرنس در داخل متن و انتهای مقاله
نشریه
الزویر – Elsevier
تعداد صفحات ترجمه تایپ شده با فرمت ورد با قابلیت ویرایش  ۳۰ صفحه با فونت ۱۴ B Nazanin
فرمت ترجمه مقاله pdf و ورد تایپ شده با قابلیت ویرایش
وضعیت ترجمه انجام شده و آماده دانلود رایگان
کیفیت ترجمه

مبتدی (مناسب برای درک مفهوم کلی مطلب) 

کد محصول F2468

 

بخشی از ترجمه

از بررسی مدل های موجود آشکار است که مدل های برنامه ریزی جایابی تجهیزات برای مکان یابی کردن سیستم های انرژی غیرمتمرکز اعمال نمی شوند. تمام مطالعات اختصاصی مکان یابی که در مقالات پیشین انجام شده دارای مجموعه ای از نقاط تقاضا و نقاط انتهایی مشخص هستند، یعنی، تعدادی از مکان ها از قبل شناخته شده است. زمانی که نقاط موردنظر مکان ها شناخته نشده اند، مدل های اختصاصی مکان یابی کلاسیک نمی توانند اعمال شوند. در مطالعات اخیر، ما الگوریتم خوشه بندی PAM (جزء بندی سراسری medoid)(همچنین به عنوان خوشه بندی k-mediod شناخته می شود) را برای تعیین و موازئیکی کردن مکان و یا منطقه در نقشه پیشنهاد داده ایم و با تکرار در این الگوریتم به تعدادی از مکان های بهینه برای ایجاد نیروگاه ها به منظور کاهش کل هزینه حمل و نقل زیست توده ای، انتقال و نصب سیستم رسیده ایم. طرح موزائیک کاری بهینه در یک GIS (سیستم اطلاعات جغرافیایی) برروی نقشه نشان داده می شود. در بخش های بعدی موزائیک کاری با استفاده از الگوریتم خوشه بندی و الگوریتم k-medoid براساس مدل فرمول سازی ارائه می شود. پارامترهای ورودی کلیدی در الگوریتم پیشنهادی از پتانسیل زیست توده ای برای تولید برق، تقاضا برای برق، پیک بار و پارامترهای متفاوت هزینه استفاده می کنند. الگوریتم در این مسیر بطور همزمان تعداد بهینه سیستم های برق زیست توده ای و مکان هایشان و اندازه واقعی حمل و نقل و انتقال و توزیع را تعیین می کند.

۱٫۱٫ الگوریتم های خوشه بندی—موزائیک کاری فضایی
خوشه بندی یک بخش مهم از داده کاوی است. این خوشه بندی فرآیند ترکیب هر مجموعه از اهداف فیزیکی و انتزاعی را در گروه ها یا کلاس های از اهداف مشابه ارجاع می دهد. اهداف بطوری ترکیب شده اند که اهداف مشابه یکدیگر در یک خوشه و غیرمشابه ها در خوشه های دیگر هستند[۱۳]. بسیاری از الگوریتم های خوشه بندی برای کمک به داده های فضایی در محاسبه نتایج کیفی توسط موزائیک کاری فضای داده بکار می روند. موازئیکی کاری توسط تکرار یک شکل برای پوشش یک سطح، بدون هیچ گونه شکافی یا همپوشانی ایجاد می شود. به عبارت دیگر، موزائیک کاری مجموعه ای از سطوح دوطرفه غیرمتقاطع پوششی یک منطقه می باشد.

از چند الگوریتم خوشه بندی، روش جزء بندی بطور گسترده ای برای مراکز داده های بزرگ و در برنامه های کاربردی مبتنی بر GIS ویژه استفاده می شود[۱۵]. روش خوشه بندی جزء بندی شامل، جزء بندی مراکز داده D از n هدف در یک مجموعه خوشه k است. با توجه به مقدار k، جزئی از خوشه های k را پیدا می کند که معیار بهینه سازی را برطرف کند. در خوشه بندی k-medoid، medoidها از هر خوشه یک نقطه را به عنوان مرجع خوشه در نظر می گیرند. الگوریتم های عموما پذیرفته شده برای خوشه بندی k-medoid الگوریتم PAM (جزءبندی سراسری medoid) است که در آن k برای پیش بردن اهداف مشخص شده و الگوریتم تعیین می کند که k جزء بندی از n هدف با استفاده از medoidها k خوشه به عنوان نقطه مرجع برای تفاوت با دیگر اهداف پیدا کند[۱۳]. در مطالعات اخیر، نهادهای جغرافیایی (روستاها) با مقادیر متناظر طول و عرض جغرافیایی مرکز داده ها را تبدیل به داده های جزءبندی شده می کنند. k سیستم برق زیست توده ای در k medoid واقع می شوند.

۱٫۲٫ مشخصات محل مورد مطالعه
منطقه تومکور مجاور بنگلادش در کمربند نیمه خشک در نیمه شرقی ایالت کارناتاکا واقع شده است. این منطقه دارای ۱۰ بخش است و مساحتی بالغ بر ۱۰۵۹۶ کیلومتر مربع دارد. این منطقه بین عرض جغرافیایی ۱۳۲۵۰ و ۱۳۴۰۰ شمالی و طول جغرافیایی ۷۶۲۴۰ و ۷۷۳۰۰ شرقی قرار گرفته است. محل مطالعات در شکل ۱ نشان داده شده است.

در این منطقه تعدادی واحدهای اداری محلی از جمله ۵۰ محله، ۳۲۱ بخش، ۱۱ ناحیه شهری، ۲۵۷۴ روستای دارای ساکن، ۱۳۴ روستای خالی از سکنه و ۱۳۱۵ آبادی وجود دارد. و جمعیت کل در این منطقه از سال ۱۹۹۱ و ۲۰۱۱ حدود ۱۱٫۸۷ دصد رشد داشته است. باتوجه به سرشماری سال ۲۰۰۱ جمعیت کل در این منطقه به ۲٫۵۸ میلیون از ۲٫۳۰ میلیون در سال ۱۹۹۱ رسیده است[۱۶].
تراکم جمعیت ۲۴۴ نفر در هر کیلومتر مربع و میزان سواد ۶۷ درصد می باشد. بیش از ۶۰ درصد جمعیت در مناطق روستایی متمرکز شده اند. چشم انداز در این مناطق عمدتا شامل دشت ها با تپه ها می باشد. حدود ۴۵٫۱۷۷ هکتار (۴ درصد) از زمین ها را جنگل پوشانده است. استخراج بیش از اندازه جنگل ها به علت چرای مجاز دام منجر به تغییر در الگوی بارش باران شده است. متوسط سالیانه بارش باران در این منطقه بسیار متغییر است و از ۸۳۴ میلی متر در سال ۲۰۰۵ به ۴۷۰ میلی متر در سال ۲۰۰۶ کاهش یافته است. همه ی ۱۰ بخش اجرایی در مقاله [۱۶] ویژگی های جمعیت شناختی و جغرافیایی مشابه را در منطقه تومکور نشان می دهد. در میان این بخش ها، بخش کونیگال برای تجزیه و تحلیل حساسیت نتایج به تقاضای تغییرات توان و عرضه بصورت تصادفی انتخاب شده بود.

۲٫ ارزیابی زیست توده برای تولید برق
منابع زیست توده مهم موجود برای تولید برق در مناطق علوفه ای و جنگلی هستند که با رشد مزارع اختصاص داده شده در زمین های بایر، پسماند محصول و پسماند مزارع بدست می آیند. پسماند های محصول شامل ساقه های ذرت، توده های چوب ذرت، پوست بادام زمینی و پوست برنج می باشند. پسماندهای شایع تر مزارع شامل پوست نارگیل، برگ، چوب پنبه و مغز میوه می باشند.
جزئیات بیشتری از ویژگی های کاربری اراضی در سطح روستاها با نقشه GIS کاربری و پوششی زمین در مقاله [۱۷] در مقیاس ۰۶۳ ، ۱۳۴ ، ۱:۱ بدست آمده است. این ویژگی ها کاربری زمین ها اعم از گندم زار، جنگل تخریب شده، مخازن، مزارع نارگیل و آجیل، جنگل اسکراب، زمین های آیش و زمین های سنگی خشک را نشان می دهد. گندم زارها و جنگل های تخریب شده برای استخراج ماده های زیستی چوبی مورد توجه قرار نگرفتند. پسماندهای مزارع و محصول مازاد به عنوان منبعی برای زیست توده در نظر گرفته شده است. تنها زمین های بایر برای رشد زیست توده به منظور تولید برق در نظر گرفته شدند.
تقاطع نقشه کاربری و پوششی زمین و نقشه مرزی روستاها منجر به جدولی جدید که متشکل از نام روستاها، گروه های کاربری زمین و نواحی تحت کاربری مختلف برای تمام منطقه می شود. براساس تحقیقات پیشین [۱۸-۲۰]، مصاحبه با روستاییان و سازگاری اراضی، جدول شاخصی به منظور پتانسیل فنی کل زیست توده برای هر روستا برآورد شد. شاخص سازگاری اراضی آماده شده و کل زیست توده موجود تحت انواع مختلف کاربری زمین تعیین شده بود. این شاخص، براساس دانش تخصصی در کشاورزی و مقالات پیشین، نشان می دهد که قابلیت یک مکان خاص به رشد زیست توده برای تولید برق در شرایط حداکثر عملکرد قابل دسترسی (هزاران تن زیست توده) در هر هکتار از گروه کاربری اراضی کمک می کند[۱۸]. حداکثر بازده قابل حصول تحت گروه های کاربری اراضی مختلف برای منطقه تومکور و بخش کونیگال در جدول ۱ نشان داده شده است. بررسی دقیقی از انواع اراضی نشان می دهد که در میان انواع اراضی قابل استفاده، مزارع حداکثر پتانسیل لازم برای تولید برق زیست توده ای توسط اراضی با / بدون اسکراب را دارند.
با توجه به نرخ رشد و شاخص های سازگاری اراضی برای انواع مختلف کاربری اراضی ، مطالعه ما نشان می دهد که کل پتانسیل زیست توده قابل دسترس در میان مدت، برای مثال سال ۲۰۱۵ مقدار زیست توده موجود ۱٫۳۹ میلیون تن در منطقه تومکور و ۰٫۱۳ میلیون تن در بخش کونیگال است. در سناریوی بلند مدت، برای مثال در سال ۲۰۳۰، با فرض کاهش ۱۰ درصدی در زمین های بایر به علت افزایش زمین های زراعی، برآورد عرضه کل زیست توده ۱۱ میلیون تن در منطقه تومکور و ۰٫۱۱ میلیون تن در بخش کونیگال است.

۲٫۱٫ ارزیابی تقاضای برق در منطقه تومکور
مجموع پیک بار سالیانه و تقاضای کل برای انرژی به عنوان جمع کل تقاضاها برای روشنایی خانگی و لوازم خانگی، روشنایی خیابان، پمپاژ آب کشاورزی و بخش های صنعتی با استفاده از مقالات پیشین محاسبه شده بود. بررسی اولیه در طول سال های ۲۰۰۸ تا ۲۰۰۹ در خانواری نمونه که بصورت تصادفی از روستایی تصادفی انتخاب و برای جمع آوری داده های مصرف انرژی مصرف کنندگان انجام شد. برآوردهای انجام شده از نمایندگان روستاها برای محاسبه تقاضای کل در منطقه تومکور و بخش کونیگال در سال۲۰۱۵ [۲۰,۲۲] استفاده شده است.

از آنجا که تقاضا برای برق بشدت وابسته به وضعیت اجتماعی- اقتصادی روستاییان می باشد، تلاش برای دریافت تغییرات تقاضای برق در سراسر روستاها که وابسته به گروه های مختلف اجتماعی- اقتصادیست ایجاد می شود. برای تسهیل در ارزیابی، روستاهای تومکور به پنج دسته اجتماعی-اقتصادی ازجمله بسیار بالا، بالا، متوسط، پایین و بسیار پایین، براساس عوامل اجتماعی – اقتصادی مانند جمعیت، در اختیار داشتن حیوانات اهلی، متوسط سواد، درآمد، مایملک، دسترسی به امکانات اولیه و غیره تقسیم بندی می شوند. عوامل اجتماعی- اقتصادی با انجام یک بررسی براساس پرسشنامه در منطقه مورد مطالعه در طول سال های ۲۰۰۸ تا ۲۰۰۹ تعیین شد. از خانوار ها خواسته شد تا جزئیات را در مورد اینکه آیا خانوار نیاز به برق دارد یا نه و جزئیات اتصال، تعداد کل دستگاه های مورد استفاده مانند چراغ، تلویزیون، پنکه و دیگر لوازم خانگی در صورت وجود و الگوی مصرف برق روزانه خود را مطرح کنند. کشاورزان نیز در مورد کل زمین های آبی و خشک، کل محصولات کشت شده، تعداد پمپ های آبیاری، الگوی آبیاری و الگوی کشت مورد مصاحبه قرار گرفتند. داده های اضافی در مورد سطح سواد و کل جمعیت دام و طیور در خانوارها نیز برای تعیین وضعیت اجتماعی-اقتصادی خانوارها جمع آوری شد. برای هر دسته اجتماعی-اقتصادی از روستاها، نماینده ای از پروفیل های تقاضای برق ایجاد شد و پیک بار با اتخاذ تابع حداکثر(حداکثر) تعیین شد[۲۲]. نماینده ای از تقاضای پیک بار در جدول ۲ داده شده است. مقادیر سالیانه تقاضای انرژی برای روستاها با گروه های مختلف اجتماعی- اقتصادی در جدول ۳ نشان داده شده است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا