دانلود رایگان ترجمه مقاله خصوصیات روان کننده های اسپری (ساینس دایرکت – الزویر ۲۰۰۸)

 

 

این مقاله انگلیسی ISI در نشریه الزویر در ۸ صفحه در سال ۲۰۰۸ منتشر شده و ترجمه آن ۱۸ صفحه بوده و آماده دانلود رایگان می باشد.

 

دانلود رایگان مقاله انگلیسی (pdf) و ترجمه فارسی (pdf + word)
عنوان فارسی مقاله:

بررسی خواص روان کارهای افشانشی در فرایند ریخته گری تحت فشار

عنوان انگلیسی مقاله:

Characterization of spray lubricants for the high pressure die casting processes

دانلود رایگان مقاله انگلیسی
دانلود رایگان ترجمه با فرمت pdf
دانلود رایگان ترجمه با فرمت ورد

 

مشخصات مقاله انگلیسی و ترجمه فارسی
فرمت مقاله انگلیسی pdf
سال انتشار ۲۰۰۸
تعداد صفحات مقاله انگلیسی ۸ صفحه با فرمت pdf
نوع مقاله ISI
نوع نگارش مقاله پژوهشی (Research article)
نوع ارائه مقاله ژورنال
رشته های مرتبط با این مقاله مهندسی مواد
گرایش های مرتبط با این مقاله ریخته گری – شناسایی و انتخاب مواد مهندسی
چاپ شده در مجله (ژورنال)/کنفرانس مجله فناوری پردازش مواد
کلمات کلیدی ریخته گری تحت فشار – روان کار قالب – اندازه ­گیری شار حرارتی – خنک­ کاری افشانشی – انتقال حرارت – تصویربرداری مادون ­قرمز
کلمات کلیدی انگلیسی Die casting – Die lubrication – Heat flux measurement – Spray cooling – Heat transfer – Infrared visualization
ارائه شده از دانشگاه بخش علوم و فناوری مواد، آزمایشگاه ملی اوک ریج
نمایه (index) Scopus – Master Journal List – JCR
شناسه شاپا یا ISSN ۱۸۷۳-۴۷۷۴
شناسه دیجیتال – doi https://doi.org/10.1016/j.jmatprotec.2007.05.021
لینک سایت مرجع https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0924013607005237
رفرنس دارای رفرنس در داخل متن و انتهای مقاله
نشریه الزویر – Elsevier
تعداد صفحات ترجمه تایپ شده با فرمت ورد با قابلیت ویرایش  ۱۸ صفحه با فونت ۱۴ B Nazanin
فرمت ترجمه مقاله pdf و ورد تایپ شده با قابلیت ویرایش
وضعیت ترجمه انجام شده و آماده دانلود رایگان
کیفیت ترجمه

مبتدی (مناسب برای درک مفهوم کلی مطلب) 

کد محصول F2399

 

بخشی از ترجمه

تمام آزمایش‌ها با پارامترهای شار اسپری یکسان (ازجمله فشار هوا، نرخ جریان هوا، فشار آب، نرخ جریان آب و دمای آب) انجام شدند. برای شرح توزیع شار حرارتی در دماهای متفاوت صفحه، از تصاویر الگوهای شار روان کار استفاده شد. در قسمت چهارم، نتایج تصاویر مادون‌قرمز اسپری ارائه شده و مورد بحث قرار گرفته شدند. تصاویر مادون‌قرمز اطلاعاتی در مورد توزیع دمایی در مخروط پاشش ارائه دادند. قسمتی از اسپری که دمایی بالاتر از دمای محیط داشت به‌عنوان منطقه تحت تأثیر حرارت(HAZ) انتخاب گشت. تصاویر متعددی مربوط به مراحل اولیه و زمان های بعد از آن نشان داده شده و مورد بحث قرار گرفته شدند. بااینکه نتایج برای شرایطی بیان شدند که نازل در طول فرایند مکان ثابتی داشته است اما می توان از نتایج HFS و تصاویر مادون‌قرمز برای روش های دیگری ازجمله پالسی و روبشی نیز استفاده کرد. می توان از داده های به دست آمده در این تحقیق برای تولید روان کارهای جدید و یا برای انتخاب روش مناسب اعمال آن ها بر روی قالب ها استفاده نمود. نتایج HFS و تصاویر مادون‌قرمز می توانند برای بررسی اثر سرمایش روان کار در شرایط صنعتی مورد استفاده قرار گیرند.

۲٫ تجزیه روان کار
قسمت SDT2960 دستگاه TA اندازه گیری های TGA و DTA را هم‌زمان انجام داد. داده‌های TGA کسر اجزای فرار را با بررسی تغییرات وزنی در حین گرم شدن نمونه ارائه دادند. داده های DTA مناطق دمایی و اندازه جریانات بحرانی را در طی گرمایش تشخیص دادند. با استفاده از دستگاه‌هایی می توان انرژی آزاد/جذب‌ شده ناشی از

) نتایج DTG (خط‌چین‌ها) و TA (خطوط پررنگ) با نرخ گرمایش C/min°۵٫
واکنش های شیمیایی یا تغییر فاز در حین گرمایش را نیز اندازه گیری نمود.
اندازه گیری ها در اتمسفر هوا انجام شدند. نمونه‌ها قبل از اندازه‌گیری‌های TGA/DTA خشک شدند. آزمایش-های TGA/DTA در شکل های ۱ و ۲ برای نرخ گرمایش ۵ و C/min°۱۰، به ترتیب نشان داده شده اند. تغییرات فیزیکی ای که دارای تغییرات انرژی بدون تغییر در جرم بوده، مثل تغییر فاز، در منحنی DTA شناسایی شدند. برای تشخیص وجود چنین پدیده ای مشتق اول توزین حرارتی(DTG)، یا df/dt– به دست آمد. همان‌گونه که در شکل b1 نشان داده شده است DTA و DTG همان دمای تحول را نشان می دهند. ازآنجایی‌که DTA و DTG همان تحول را نشان می دهند، داده های DTA برای توصیف تجزیه روان کار استفاده شدند. نمونه در دمای حدود C°۲۵۰ شروع به تبخیر کرد. روان کار در سه مرحله اصلی و در دماهای ۳۴۵، ۳۹۰ و C°۴۸۵ تجزیه شد. در تحول های اول و سوم، روان کار به‌آرامی تجزیه گشت. در مراحل اول و دوم، حدود ۳۰% و ۵۰%-۴۰ روان کار تبخیر شد. تحول دوم از هر سه سریع تر بود. داده ها نشان می دهند که حداقل ۷۰% روان کار در زیر دمای C°۳۸۰ تجزیه نشده بود. این امر نشان می دهد که قبل از تزریق فلز مذاب در قالب، مقداری کافی روا ن کار بر روی قالب به‌جا خواهد ماند.
در فرایند ریخته گری تحت‌فشار، روان کار رقیق‌شده، با پاشش به سطح درونی قالب اعمال می شود. این پاشش در طی عملیات روان کاری، روان کار را در معرض دماهای بالا قرار می دهد؛ همچنین هنگام تماس با فلز مذاب نیز روان کار هر چه بیشتر گرم می شود. بدین دلیل، سینتیک رخدادهایی که باعث تجزیه روان کار می شوند در این عملیات اهمیت دارند. داده های TGA در نرخ های گرمایش ۵، ۱۰، ۲۵ و C/min°۵۰ به دست آمدند. دمای تحول ها با افزایش نرخ گرمایش افزایش می یابد. در نرخ های گرمایش بالا، منحنی TGA تجزیه کمتری نسبت به نرخ های گرمایش کم نشان می دهد. نتایج در شکل ۲ نشان داده شده اند. این داده های TGA در نرخ های گرمایش مختلف می توانند در تعیین پارامترهای سینتیکی مورد استفاده قرار گیرند (kubicek and lesko, 1979).

۳٫ آزمایش های اعمال روان کار
برای شبیه‌سازی شرایط روان کاری قالب، از یک صفحه گرم شده در این تحقیق استفاده شد. صفحه ی آزمایش از فولاد H13 تهیه شده که ماده ای متداول در ساخت قالب ها می باشد (شکل ۳). ابعاد صفحه ۱۰٫۲cm×۱۲٫۷cm×۱٫۳ cm در نظر گرفته شدند. به‌منظور کاهش اتلاف حرارت و برای اطمینان از اینکه گرما توسط اسپری به صفحه ی سرد شده هدایت می شود، صفحه ی آزمایش عایق بندی شد al., 2000). (Liu et. لبه های صفحه با استفاده از سیلیکون بسته شده تا از نفوذ

آب درون قطعات نگه دارنده صفحه در حین پاشش جلوگیری شود (Sabau andWu, 2007; Sabau and Hatfield, 2007). نازل اسپری با فاصله mm190 از صفحه ی آزمایش قرار داده شد. جهت گیری نازل به شکلی بود که مایع اسپری بر مرکز صفحه عمود باشد. نازل برای حذف تغییرات شار حرارتی ناشی از تغییر مکان و یا جهت گیری نازل با استفاده از تجهیزاتی کاملاً ثابت گردید. آزمایش ها در دماهای اولیه صفحه ۱۵۰، ۲۰۰ و C°۳۰۰ با استفاده از روان-کار و آب دیونیزه انجام شد. دمای مایع C°۲۵ بود. فشار مایع و هوا هر کدام MPa466/0در نظر گرفته شدند(۵۰ psi). آزمایش ها به شکل L# وW# به ترتیب برای روان کار و آب نام‌گذاری شده و # نشان‌دهنده‌ی دمای صفحه می باشد. به‌عنوان‌مثال L150 نشان دهنده تمام آزمایش هایی است که دمای اولیه صفحه آن ها C°۱۵۰ بوده است. آزمایش های مختلف، و برای هر کدام از شرایط، نشان دادند که داده های به‌دست‌آمده دارای تکرارپذیری بالایی می باشند (Sabau and Hatfield, 2007). کل نرخ اسپری عبوری از نازل cm3/s 5/10 به دست آمد. نرخ جریان جرمی مایع بر ناحیه آزمایش اندازه گیری نشد زیرا متغیر مهندسی ای نیست که بتوان به‌آسانی آن را در حین روان کاری قالب اندازه گیری کرد. بیشتر داده های تحقیقات اولیه مربوط به سرمایش اسپری به صورت شار حرارتی-دما بیان‌شده‌اند. در فرایند ریخته گری تحت‌فشار، اعمال روان کار به‌ندرت به حالت پایا می رسد زیرا روان کار در کسری از ثانیه یا چند ثانیه اعمال می شود. بدین دلیل، در این مقاله داده ها به صورت شار حرارتی-زمان و یا دمای سطحی-زمان ارائه می شوند. در این قسمت در مورد تغییرات شار حرارتی و دمای سطحی بحث خواهد شد.

۳٫۱ حس‌گر شار حرارتی
حس‌گر شار حرارتی HFM-8/H، که توسط شرکت Vatell تأمین گردید، برای دستیابی به داده های شار حرارتی و حرارت سطحی مورد استفاده قرار گرفت. حس‌گر شار حرارتی در مرکز صفحه نصب گشت. این حس‌گر یک پیل گرم‌سنج افتراقی می باشد. اطلاعات مربوط به حس‌گر شار حرارتی توسط تولیدکننده تأمین گشته و در تحقیقات پیشین ارائه گردیده است (Sabau and Wu, 2007; Sabau and Hatfield, 2007). حس‌گرهای شار حرارتی و دما، فیلم های نازکی هستند که به روش های اختصاصی بر روی زیر لایه نشانده می-شوند. فیلم هایی که حس‌گر HFM را تشکیل می دهند، ضخامتی کمتر از mµ۲ دارند. به علت ضخامت این فیلم ها زمان پاسخ این حس‌گر شار حرارتی حدوداً sµ۶ می باشد. ترموکوپل حس‌گر و پیل گرم‌سنج افتراقی توسط دستگاه NIST کالیبره شدند. با کالیبره کردن، تمام ثوابت موردنیاز برای به دست آوردن شار حرارتی (W/m2) مهیا گشتند. این حس‌گر برای دماهای تا حدود C°۷۰۰ طراحی شده و حساسیت آن ۱۵۰±۱۰_V/W/cm2 می باشد. برای جمع‌آوری داده ها از دستگاه تأمین‌شده توسط Dataq Instruments, Inc با سرعت Hz 60 استفاده شد. دمای سطح صفحه همان دمای اندازه گیری شده توسط ترموکوپل درون حس‌گر شار حرارتی در نظر گرفته شد، زیرا ترموکوپل در فاصله بسیار کمی از سطح جایگذاری شده است.

۳٫۲ داده های شار حرارتی

نتایج دمای سطح و شار حرارتی به ترتیب در شکل a4 و b، برای سه حالت در نظر گرفته‌شده، نشان داده‌شده‌اند. برای حالت L150، مشاهده شد که دمای سطحی صفحه، Ts، در s8 C°۲۵ کاهش داشته است. در s5/0 اولیه، دما ابتدا به C°۱۳۵ کاهش یافته و سپس تا C°۱۴۰ افزایش یافته است. این تغییرات زیگزاگی برای هر دو حالت L150 و L200 مشاهده شدند. در حالت L150 شار حرارتی به نصف کاهش یافت، تقریباً ۲۵۰kW/m2. نتایج هر دو حالت L150 و L200 مشابه بوده ولی حداکثر شار حرارتی تقریباً۳۰۰kW/m2 بیشتر از حالت L150 بود. از ۵/۰ تا s2 تغییرات دمایی بسیار کم بوده ولی شار حرارتی به کاهش یافتن ادامه داد. در s5 اخیر پاشش مقدار کمی فوق گداز به وجود آمد، مقدار کمی از مایع به جوش آمده و کاهش حرارت به‌طور عمده از طریق همرفت مایع انجام شد(Altan et al., 1991). در حالت L300 توزیع شار حرارتی و دمای سطحی تغییر یافت؛ و شار حرارتی در مقدار حداکثر خود در زمان بیشتری نسبتاً پایدار ماند. در این حالت مرحله شار حرارتی پایدار تقریباً s3 طول کشید. همچنین، تغییرات زیگزاگی Ts، که در حالت های L150 و L200 مشاهده شد، در حالت L300 مشاهده نگردید. در عوض، در s5/0 اول Ts کاهش شدید و خطی نشان داد. شبیه سازی عددی دمای سطحی مرحله اولیه نشان داد که کاهش ناگهانی دما به علت وجود شارهای سرمایشی قوی بوده است (Sabau and Wu, 2007).
برای درک هر چه بیشتر تفاوت ها بین حالت های L200و L300 الگوی مخروط پاشش و سیلان روان کار مورد بررسی قرار گرفتند. تصاویری که برای حالت های L200و L300 گرفته شدند به ترتیب در شکل a6 و b نشان داده شده اند.
اختلاف های این دو حالت به شرح زیر می باشند:
• در حالت L200 روان کار در سطح بزرگ‌تری نسبت به حالت L300 پخش شد؛
• در نزدیکی لبه های منطقه پخش‌شدگی روان کار، خطوط روان کار در حالت L200 از L300 بلندتر بوده-اند؛
• خطوط روان کار در حالت L200 از L300 ضخیم تر بوده اند؛
• مخروط پاشش در حالت L200 از نازل تا صفحه پیوسته بوده ولی در حالت L300 به‌صورت قارچی شکل بوده است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا