دانلود رایگان ترجمه مقاله ارزیابی قابلیت اطمینان نرم افزار (ساینس دایرکت – الزویر ۲۰۱۵)

 

 

این مقاله انگلیسی در نشریه الزویر در ۷ صفحه در سال ۲۰۱۵ منتشر شده و ترجمه آن ۱۰ صفحه بوده و آماده دانلود رایگان می باشد.

 

دانلود رایگان مقاله انگلیسی (pdf) و ترجمه فارسی (pdf + word)
عنوان فارسی مقاله:

مقایسه مدل های ارزیابی قابلیت اتکای نرم افزار

عنوان انگلیسی مقاله:

The Comparison of Software Reliability Assessment Models

دانلود رایگان مقاله انگلیسی
دانلود رایگان ترجمه با فرمت pdf
دانلود رایگان ترجمه با فرمت ورد

 

مشخصات مقاله انگلیسی و ترجمه فارسی
فرمت مقاله انگلیسی pdf
سال انتشار ۲۰۱۵
تعداد صفحات مقاله انگلیسی ۷ صفحه با فرمت pdf
نوع نگارش مقاله پژوهشی (Research article)
نوع ارائه مقاله ژورنال – کنفرانسی
رشته های مرتبط با این مقاله مهندسی کامپیوتر
گرایش های مرتبط با این مقاله مهندسی نرم افزار – طراحی و تولید نرم افزار – مهندسی سخت افزار
چاپ شده در مجله (ژورنال)/کنفرانس پروسدیا اقتصاد و امور مالی
کلمات کلیدی قابلیت اتکای نرم افزار – مدل نرم افزاری – تخمین – باگ/ خطا – ایراد
کلمات کلیدی انگلیسی software reliability – software model – estimation – bug/fault – error
ارائه شده از دانشگاه دانشگاه لوسیان بلاگا سیبیو، دانشکده علوم اقتصادی
شناسه دیجیتال – doi https://doi.org/10.1016/S2212-5671(15)01047-3
لینک سایت مرجع https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2212567115010473
رفرنس دارای رفرنس در داخل متن و انتهای مقاله
نشریه الزویر – Elsevier
تعداد صفحات ترجمه تایپ شده با فرمت ورد با قابلیت ویرایش  ۱۰ صفحه با فونت ۱۴ B Nazanin
فرمت ترجمه مقاله pdf و ورد تایپ شده با قابلیت ویرایش
وضعیت ترجمه انجام شده و آماده دانلود رایگان
کیفیت ترجمه

مبتدی (مناسب برای درک مفهوم کلی مطلب) 

کد محصول F2321

 

بخشی از ترجمه

قابلیت به کار گیری به مفید بودن مدل داخل چارچوب محصولات مختلف نرم افزاری (اندازه، ساختار، توابع) اشاره دارد، محیط گسترده تولید، محیط های عملیاتی گوناگون و فازهای مختلف چرخه حیات.
سادگی. تشکیل یافته از سهولت در جمع آوری داده است که برای شخصی سازی بیشتر مدل ضروری تلقی میشود. همچنین به سادگی مفهومی نیز اشاره دارد که در آن ناظران مدل (مهندسان نرم افزار، مدیران پروژه و متخصصان قابلیت اتکا و سایرین) میتواند طبیعت مدل و برانگاشت آن را درک کنند و مورد استفاده اش برای یک مشکل خاص را تعیین نمایند و همچنین میزانی که در آن مدل در کاربرد مشخص اش از واقعیت جدا میشود. جدا از این مورد، سادگی شامل سادگی در پیاده سازی نیز میشود، به طریقی که مدل میتواند ابزاری کارآمد در مدیریت و مهندسی نرم افزار شود.
سهولت در اندازه گیری پارامترها. این جنبه تعداد پارامترهای مورد نیاز مدل و درجه سختی مرتبط در تخمین شان را لحاظ میکند.
حساس نبودن به نویز. جنبه ای که به ظرفیت مدل جهت انجام دقیق پیش بینی ها اشاره دارد، حتی زمانی که داده شکست ناقص یا حاوی ابهام باشد.
گوئل (گوئل ۱۹۸۵) پیشنهاد میکند پیش از اعمال یک مدل، خطا ها باید به صورت مستقل ارزیابی شوند، بسته به زمان تقویمی، زمان اجرا یا دفعات اجرای برنامه.
گوئل (گوئل ۱۹۸۵) عقیده دارد پیش از اعمال یک مدل، ارزیابی خطاهایش باید مورد مطالعه قرار گیرند، با استناد به زمان تقویمی، اجرا و یا دفعات اجرا. پس متغیرهای مهمی را میتوان انتخاب کرد و گرایش بدست آمده برای یک کلاس خاص از مدل نیز از همین راه است. پس از تخمین، پارامترهای مدل در فاز اول انتخاب میشود، یک تست مطابقت مبتنی بر مدل داده اجرا میشود (تصویر ۱). اگر مدل سازگار باشد، معیارهای تخمین گر هم محاسبه خواهند شد و تصمیمات مرتبط با تکمیل یا تداوم تست کردن اتخاذ میشود. طبق تصویر ۱، گام تعیین کننده در مورد اعمال مدل سنخیت آن است و نه مقایسه بین مقادیر تخمین زده شده و واقعی.
تکنیک های موجود برای ارزیابی یک مدل در این بخش مورد بررسی قرار گرفته اند، در چارت-U فاکتور بایس و گزارش شباهت محتاطانه تنها زمانی به کار گرفته میشوند که نمونه های رویداد وجود داشته باشند. در مورد نارسایی های نرم افزار باید گفت حداقل برخی از ایرادات نرم افزاری باید رخ داده و مورد بررسی قرار گیرند. در مورد دستگاه های برنامه پذیر قابل اتکا در حال کار نیز باید گفت این فرض کمی غیر واقعی خواهد بود. پس این روش ها بیشتر برای مدل های در حال رشد قابلیت اتکای نرم افزار کارآیی دارند، که به طور عمده مرحله پیشبرد چرخه حیات یک نرم افزار را نشان میدهد.

۲٫۱٫ چارت-U
روش های دیگری هم برای اعتبارسنجی و مقایسه مدل ها وجود دارد، از جمله شباهت اعتبار-متقابل (بائت ۱۹۹۸). چارت-U برای سنجش نزدیک بوده مقدار تابع تعیین توزیع تجمعی بدیهی به مقدار توزیع واقعی به کار میرود (بر اساس مشاهدات موجود). مشخص است که متغیر تصادفی توزیع یکنواخت در بازه های مختلف دارد. پس اگر دستاوردها (برای مثال زمان شکست) مشاهده و محاسبه گردد، پس باید یک دستاورد از متغیر تصادفی واحد باشد. هرگونه انحراف از این یکنواخت بودن نشان دهنده انحراف خواهد بود.
برای پیدا کردن انحرافات (در صورت وجود) تابع توزیع نمونه از مشاهدات تبدیل شده به کار میرود. نمودار یک تابع پلکانی است که از تعداد بازه ها تشکیل یافته است. پس یک تابع پلکانی صعودی است که در هر گام بر روی یک مقدار از بعد افقی نوشته میشود.
هر چقدر این نمودار به خط شیب نزدیک باشد، نزدیکتر خواهد بود. در طرف دیگر، هرگونه انحراف سیستماتیک از شیب یکنواخت نشان دهنده ابهام در توزیع احتمال است.
این مفاهیم را میتوان به عنوان معیار عملیاتی نیز در نظر گرفت، آنهم از طریق یافتن فاصله کولموگروف (انحراف عمودی بیشینه دقیق) بین خط پیش بینی دقیق از منحنی ۱ و دیاگرام متاثیر از آن.
۲٫۲٫ چارت-Y
چارت-Y درجه وابستگی مدل گرایش را نشان میدهد؛ برای مثال یک مدل میتواند در مورد تعداد نارسایی های نرم افزار در ابتدا بدبین باشد، بعضی اوقات بسیار خوشبین.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا