دانلود رایگان ترجمه مقاله ويژگی های ترمولومینسانس در دوزسنجی تابش (آکسفورد ژورنال ۲۰۰۲)

 

 

این مقاله انگلیسی ISI در نشریه آکسفورد ژورنال در ۴ صفحه در سال ۲۰۰۲ منتشر شده و ترجمه آن ۹ صفحه بوده و آماده دانلود رایگان می باشد.

 

دانلود رایگان مقاله انگلیسی (pdf) و ترجمه فارسی (pdf + word)
عنوان فارسی مقاله:

ويژگی های ترمولومینسانس حبه های LiF: Mg، Cu، Na، Si (منیزیم, مس, سدیم, سیلیس) در دوزسنجی تابش

عنوان انگلیسی مقاله:

Thermoluminescence Properties of LiF:Mg,Cu,Na,Si Pellets in Radiation Dosimetry

دانلود رایگان مقاله انگلیسی: مقاله انگلیسی
دانلود رایگان ترجمه با فرمت pdf: ترجمه pdf
دانلود رایگان ترجمه با فرمت ورد: ترجمه ورد

 

مشخصات مقاله انگلیسی و ترجمه فارسی
فرمت مقاله انگلیسی pdf
سال انتشار ۲۰۰۲
تعداد صفحات مقاله انگلیسی ۴ صفحه با فرمت pdf
نوع مقاله ISI
نوع نگارش مقاله پژوهشی (Research article)
نوع ارائه مقاله ژورنال
رشته های مرتبط با این مقاله فیزیک – مهندسی مواد 
گرایش های مرتبط با این مقاله فیزیک کاربردی – بیوفتونیک – متالورژی – فیزیک کاربردی گرایش مواد – ذرات بنیادی
چاپ شده در مجله (ژورنال) دزیمتری حفاظت در برابر تشعشع
ارائه شده از دانشگاه موسسه تحقیقات انرژی اتمی کره
نمایه (index) Scopus – Master Journals – JCR – Medline
شناسه شاپا یا ISSN ۱۷۴۲-۳۴۰۶
شناسه دیجیتال – doi https://doi.org/10.1093/oxfordjournals.rpd.a005916
رفرنس دارای رفرنس در داخل متن و انتهای مقاله
نشریه آکسفورد ژورنال – Oxford Journals
تعداد صفحات ترجمه تایپ شده با فرمت ورد با قابلیت ویرایش  ۹ صفحه با فونت ۱۴ B Nazanin
فرمت ترجمه مقاله pdf و ورد تایپ شده با قابلیت ویرایش
وضعیت ترجمه انجام شده و آماده دانلود رایگان
کیفیت ترجمه

مبتدی (مناسب برای درک مفهوم کلی مطلب)

کد محصول

F1931

 

بخشی از ترجمه

نتایج و بررسی
منحنی درخشندگی و حساسیت TL
شکل ۱، پیک درخشندگی جدا شده از منحنی درخشندگی حبه های TL: Mg، Cu، Na، Si TL را با استفاده از برنامه تحلیل TL نشان می دهد. نرخ گرمایش بود و دمای قرائت, تا ۳۲۰ درجه سانتیگراد بود. منحنی درخشندگی را می توان به پنج پیک در ۱۰۴، ۱۴۵، ۱۸۹، ۲۳۴ و ۲۶۸ درجه سانتیگراد تقسیم کرد. از این پیک ها، پیک اصلی که می توان برای ارزیابی دوز مورد استفاده قرار داد، پیک چهارم (پیک ۲۳۴ درجه سانتیگراد) است و انرژی فعال سازی و ضریب فرکانسی پیک اصلی تحلیل شده توسط برنامه تحلیل TL, به ترتیب ۲٫۳۴ الکترون ولت و بودند.

طیف انتشار TL
شکل ۲, یک طیف انتشار سه بعدی برای حبه های TL به عنوان تابعی از درجه حرارت و طول موج را نشان می دهد. شکل (a) 2, توزیع سه بعدی انتشار TL را نشان می دهد، و شکل (b)2, توزیع خط کانتور TL را نشان می دهد. طول موج پیک اصلی, در ۴۱۰ نانومتر با عرض کامل در نیمه حداکثر (FWHM) تک-طیف ۹۲ نانومتر است. طول موج های پیک های کم-دما دارای شدت های کم هستند، اما همه آنها به ۴۱۰ نانومتر توزیع شده اند.
این مشخصات, شبیه به مشخصات حبه های LiF: Mg، Ti است که دارای طیف انتشار پیک اصلی ۴۱۰-۴۶۰ نانومتر با FWHM 120 تا ۱۶۰ نانومتر هستند و به طور مختصر از حبه های LiF: Mg، Cu، P هستند که دارای یک انتشار پیک اصلی ۳۷۰ نانومتر هستند, زیرا طیف انتشار LiF: Mg، Cu، P وابسته به فعال کننده (۷) Pاست. توزیع طیف TL حبه های LiF: Mg، Cu، Na، Si به خوبی متناظر با حساسیت طیفی لوله ضرب کننده نوری قرائت کننده TLD ماست.
وابستگی انرژی
شکل ۳ و جدول ۱, پاسخ انرژی فوتونی نسبی، (E) fرا نشان می دهد که به تابش نرمالسازی شده است. حداکثر f (E) برابر با ۱٫۲۰ در ۴۸ کیلوالکترون ولت مشاهده شد و این (E) f برای محدوده کل انرژی در ±۲۰% مسطح شد. هنگامی که یک سیستم علامت TL با استفاده از حبه های TL LiF: Mg، Cu، Na، Si، ، طراحی شده باشد, ممکن است استفاده از یک سیستم فیلتر جبران انرژی برای رسیدن به پاسخ انرژی مسطح را لازم باشد.

وابستگی به دوز
شکل ۴, پاسخ دوز حبه های TL LiF: Mg، Cu، Na، Si در محدوده ای از تا در معرض تابش گاما با ارتفاع پیک اصلی درخشندگی را نشان می دهد. پاسخ TL پیک از تا , بدون هیچ خط بودن بالا یا اشباع مشاهده شده است.

قابلیت استفاده مجدد
حبه های TL LiF: Mg، Cu، Na، Si تحت تابش قرار گرفتند و حساسیت TL اندازه گیری شد. این روش ها هشت بار تکرار شد. تغییر در حساسیت TL در شکل ۵ نشان داده شده است. پس از تکرار هشت باره, این حبه ها, تغییر حساسیت در حدود ۱۰ درصد کاهش در یک اطمینان ۹۵ درصد را نشان می دهند. استاندارد (۸) PTB می گوید که تغییرات حساسیت TL برای یک سیستم دوزسنجی شخصی پس از استفاده مجدد از ۲۰ بار باید کمتر از ۵٪ ± باشد. برای برآورده شدن این استاندارد برای پلت های TL LiF: Mg، Cu، Na، Si ، شرایط سوزاندن و خواندن بهتر باید برای آزمایش های پیوسته یافت شوند.
محو شدن
آزمایش محو شدن در طی ۱۰ ماه پس از تابش انجام شد. حبه ها تحت تابش به اندازه قرار گرفتند. خصوصیات محو شدن در شکل ۶ نشان داده شده است. پاسخ های TL به پاسخ TL حبه های بدست آمده, ۲ ساعت بعد از تابش نرمالسازی شد. هنگامی که حبه ها در دمای اتاق ذخیره شدند، بعد از ۱۰ ماه, میزان شدت آنها کاهش نیافت.

نتیجه گیری
ویژگی های دوزسنجی حبه های TL LiF: Mg، Cu، Na، Si ، ساخته شده از پودر TL با استفاده از یک فرایند سوزاندن (خاکستر کردن)، یعنی فشردن و عملیات حرارتی، برای منحنی درخشندگی، طیف انتشار، پاسخ دوز، پاسخ انرژی و ویژگی های قابل استفاده مجدد مورد بررسی قرار گرفته است. .
منحنی درخشندگی را می توان به پنج پیک تفکیک کرد و انرژی فعال سازی و ضریب فرکانسی پیک اصلی به ترتیب ۲٫۳۴ الکترون ولت و بود. طیف انتشار TL در ناحیه آبی در محدوده ۴۱۰ نانومتر ظاهر شد و خطی بودن پاسخ دوز فوتون تا حفظ شد. پاسخ های انرژی فوتون نسبت به پاسخ درون حدود ± ۲۰٪ در محدوده انرژی کلی فوتون بودند. هیچ محو شدنی در حساسیت TL در حبه های ذخیره شده در دمای اتاق پس از یک سال دیده نشد.
از نتایج فوق, می توان حبه های TL LiF: Mg، Cu، Na، Si را برای دوزسنجی شخصی استفاده کرد، اما برای بهبود ویژگی های استفاده مکرر، تحقیقات بیشتری لازم است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا