دانلود رایگان ترجمه مقاله نگرش های طلاق در میان افراد مسن (سیج ۲۰۱۹)

 

 

این مقاله انگلیسی ISI در نشریه سیج در ۲۰ صفحه در سال ۲۰۱۹ منتشر شده و ترجمه آن ۲۵ صفحه بوده و آماده دانلود رایگان می باشد.

 

دانلود رایگان مقاله انگلیسی (pdf) و ترجمه فارسی (pdf + word)
عنوان فارسی مقاله:

نگرش های طلاق در بین سالخوردگان:دو قرن تغییر

عنوان انگلیسی مقاله:

Divorce Attitudes Among Older Adults: Two Decades of Change

دانلود رایگان مقاله انگلیسی: مقاله انگلیسی
دانلود رایگان ترجمه با فرمت pdf: ترجمه pdf
دانلود رایگان ترجمه با فرمت ورد: ترجمه ورد

 

مشخصات مقاله انگلیسی و ترجمه فارسی
فرمت مقاله انگلیسی pdf
سال انتشار ۲۰۱۹
تعداد صفحات مقاله انگلیسی ۲۰ صفحه با فرمت pdf
نوع مقاله ISI
نوع نگارش مقاله پژوهشی (Research article)
نوع ارائه مقاله ژورنال
رشته های مرتبط با این مقاله روانشناسی – علوم اجتماعی
گرایش های مرتبط با این مقاله پژوهشگری اجتماعی – جمعیت شناسی – روانشناسی عمومی
چاپ شده در مجله (ژورنال) مجله مسائل خانواده 
کلمات کلیدی طلاق/جدایی – نگرش ها – پیری – دوره زندگی – وضعیت تاهل
کلمات کلیدی انگلیسی divorce/separation – attitudes – aging – life course – marital status
ارائه شده از دانشگاه دانشگاه ایالتی بولینگ گرین
نمایه (index) Scopus – Master Journals – JCR
شناسه شاپا یا ISSN ۱۵۵۲-۵۴۸۱
شناسه دیجیتال – doi https://doi.org/10.1177/0192513X19832936
رفرنس ندارای رفرنس در داخل متن و انتهای مقاله
نشریه
سیج – Sage
تعداد صفحات ترجمه تایپ شده با فرمت ورد با قابلیت ویرایش  ۲۵ صفحه با فونت ۱۴ B Nazanin
فرمت ترجمه مقاله pdf و ورد تایپ شده با قابلیت ویرایش
وضعیت ترجمه انجام شده و آماده دانلود رایگان
کیفیت ترجمه

مبتدی (مناسب برای درک مفهوم کلی مطلب)

کد محصول

F1926

 

بخشی از ترجمه
پژوهش کنونی
تحقیق فعلی کمابیش دو دهه گرایش را در نگرش سالخوردگان نسبت به طلاق ترسیم میکند.افزایش طلاق خاکستری همراه با کمرنگ شدن مفهوم ازدواج نشان میدهد که طلاق برای سالخوردگان امروزی به عنوان راه حل برای زوجینی که قادر به حل و فصل مشکلات زناشویی خود نیستند قابل قبولتر است و بیشتر از آن حمایت میکنند.تحقیق پیشین پیرامون نگرش های مربوط به طلاق حداقل به سه طریق محدود گشته است؛اول،تحقیقی که به تاریخ میپردازد روی جوانان(مارتین و پاراشار،۲۰۰۶) و یا روی گروه منتخبی از میانسالان مانند مادران(تورنتون و یانگ دی مارکو،۲۰۰۱) متمرکز است.دوم، تحقیق موجود اکنون منسوخ شده و از اینرو موفق به ثبت جمعیت امروزی سالخوردگان در عصر نرخ های صعودی طلاق خاکستری نشده است( تورنتون،۱۹۸۹؛ تورنتون ویانگ د مارکو،۲۰۰۱).سوم، اکثر تحقیقات پیرامون نگرش های طلاق به اینکه آیا قوانین طلاق باید سختگیرانه تر باشند اشاره میکنند نه اینکه آیا طلاق خود وقتی که ازدواج خوب پیش نمیرود راه حل مناسبی است یا خیر.(کپینوس و فلاورز،۲۰۰۶؛مارتین و پاراشار،۲۰۰۶).استدلال رهایی از ازدواج با این دیدگاه همتراز است که میگوید زمانی که زوجین با هم کنار نمی آیند،طلاق راه چاره کارامدی است.
این تحقیق، مطالعه پیشین را ادامه میدهد؛از این جهت که از داده های اخیر سالهای ۱۹۹۴،۲۰۰۲و۲۰۱۲ که همزمان با دوبرابری نرخ طلاق خاکستری بین سالهای ۱۹۹۰و۲۰۱۰ است؛ استفاده میکند تا پذیرفتگی طلاق را بین سالخوردگان به عنوان عاقبت ازدواجی ارزیابی کند که دیگر مورد رضایت نیست.
این رویکرد بر چشم انداز تغییر اجتمایی متکی است و به منزله پاسخ برای این سوال طراحی شده است که آیا هر تغییر نگرشی در زمینه طلاق به دلیل جایگزینی گروهی ( که به آن توالی گروهی نیز میگویند) است یا تغییر درون گروهی ( که به آن اندرگروهی نیز میگویند) و یا اینکه هردو این عوامل با هم مشارکت دارند(فایرباو،۱۹۹۲؛ریدر،۱۹۶۵).
تغییر گروهی در مقابل تغییر دوره ای
جایگزینی گروهی به تعدیل جمعیتی گفته می شود و زمانی اتفاق می افتد که گروه های متولد قدیم میمیرند و گروه های جوانی که به جمعیت سالخوردگان اضافه میشوند جایگزین آنها میشوند. اخیرا مطالعه ای نشان داده است که دلیل حمایت رو به رشد از همزیستی در بین سالخوردگان،جایگزینی گروهی است.
همانطور که کودکان نسل انفجار اولین نسلی بودند که همگی در دوران جوانی به همزیستی بدون ازدواج باهم پرداختند و پا در کهنسالی نهادند و موفق به نسلهایی شدند که تجربه قبلی را با همزیستی نداشت،حمایت از همزیستی بین جمعیت سالخوردگان اوج گرفت( براون ورایت،۲۰۱۶).پایداری درون گروه با مرور زمان و تجربه های مشترک در طول دوره زندگی(مثل همزیستی متداول که میان جوانان شایع است) بازتابی از این اثرات گروهی میباشد.استدلال مشابهی را میتوان برای نگرش های طلاق بکارگرفت زیرا که کودکان نسل انفجار نسلی بودند که زمان شتاب گرفتن نرخ طلاق در دهه ۱۹۷۰ و به اوج رسیدن آن در اوایل دهه۱۹۸۰ (چرلین،۱۹۹۲) شاهد بالاترین مرحله رونق طلاق بودند.تجربه آنها از طلاق- چه مستقیم و چه غیر مستقیم از میان گروهشان- درطی دوران جوانی آنها را آهسته به سوی پذیرش نگرش های حمایتی از طلاق سوق داده است.همانطور که جایگرینی نسل با پا گذاشتن افراد نسل انفجار به کهنسالی آشکارمیشود،حمایت گسترده تری از طلاق نیز مورد انتظار است.
از سویی دیگر،تغییر درون گروهی نشان میدهد که نگرش های این گروه عملا در طول زمان در حال تغییر است.تغییر درون گروهی اغلب درتغییراتی منعکس میشود که در وقایع یا بسترتاریخی بزرگتر اتفاق می افتند و به طور مشابه همه گروه های سنی را تحت تاثیر قرار میدهد و به آن اثرات دوره ای میگویند( ریدر،۱۹۶۵).
افراد درون یک گروه معین، زمانی شاهد تغییر اساسی در نگرش های خود هستند که این نگرش ها نشانی از تغییر درون گروهی داشته باشند.به همین ترتیب،اگرحمایت از طلاق با مرورزمان درون همه گروه ها افزایش یابد،گواهی بر تغییر درون گروهی است.همانطور که معانی فرهنگی ازدواج و طلاق به ازدواج های فردی مورد پسندی تکامل یافته که درآن شادی فردی ارجحیت داشته و طلاق به طور گسترده انجام میشود (چرلین،۲۰۰۹)،رشد نگرش های مطلوب نسبت به طلاق شاید در بافت اجتمایی تاریخی بزرگتری منعکس یابد که در حال نفوذ بین همه گروه ها است و ازین رو به تغییر درون گروهی دامن میزند.با چنین استدلالی تغییر درون گروهی عامل محرک این تغییرات در نگرش های طلاق بین سالخوردگان است.شواهد نظری معدودی از تورنتون و یانگ دی مارکو(۲۰۰۱) برای این تفسیرات وجود دارد؛ این افراد به الگوی حمایت فزاینده از طلاق با سن اشاره کردند که این امر را به اثر چرخه زندگی نسبت داده اند.
عوامل اجتمایی-جمعیت شناختی و طلاق
علاوه برتعیین دامنه تاثیرات هرکدام از جایگزینی گروهی و تغییر درون گروهی روی تغییرات نگرش طلاق سالخوردگان در طول دو دهه گذشته،در نظر داریم که همبسته های اجتمایی-جمعیتی نگرش های حمایتی طلاق را نیز مورد بررسی قرار دهیم. ارزیابی ما با بهره جستن از پژوهش پیشین پیرامون نگرش های طلاق بهمراه عوامل پیش بینی کننده طلاق خاکستری،سعی در شناسایی عواملی دارد که احتمالا در حمایت سالخوردگان از طلاق دخالت دارند.گرایش عمومی در طول زمان باید در جهت حمایت بیشترباشد(تورنتون و یانگ دی مارکو،۲۰۰۱). اینکه آیا گروه های سالخورده بیشتر از گروه های جوانتر حمایتگر هستند،نامعلوم است.اگر جایگزینی گروهی موجب تغییر نگرشی میشود،پس گروه های جوانتر حمایتگرتر هستند.اما اگرپای تغییر درون گروهی در جریان باشد،پس احتمال می رود که گروه های سالخورده مانند رقیبان جوانتر خود، نگرش های مطلوبی را نسبت به طلاق اظهارکنند.
وضعیت زناشویی به طور قابل بحثی شاخص کلیدی حمایت از طلاق است.کسانی که به شخصه تجربه طلاق دارند،تقریبا حمایت یکنواختی از طلاق را از خود نشان میدهند(تورنتون،۱۹۸۹). همچنین کسانی که مجددا ازدواج میکنند، نسبت به کسانی که در ازدواج اول خود بسر میبرند،در ریسک بالاتری از طلاق من جمله طلاق خاکستری قرار دارند(آماتو،۲۰۱۰؛براون و لین،۲۰۱۲؛سویینی،۲۰۱۰). از این رو پیش بینی میشود که از افراد سالخورده چه مطلقه و چه در ازدواج مجدد نسبت به افرادی که یکبار ازدواج میکنند، بیشتر احتمال میرود که اظهار حمایت از طلاق کنند.بیوه ها نیزتفاوت چشمگیری نسبت به افرادی که یکبار ازدواج میکنند،ندارد.افراد مجردی که هیچ وقت ازدواج نکردند نیز مشخص شده که نسبت به افراد متاهل تجدید فراش کرده،بیشتر از طلاق حمایت میکنند(استوکز و الیسون،۲۰۱۰).
دیگر ویژگی های جمعیتی نیزبه این موضوع مرتبط هستند.زنان به طور متوسط بیشتر از مردان از طلاق حمایت میکنند( کپینوس و فلاورز،۲۰۰۸؛تورنتون و یانگ دی مارکو،۲۰۰۱). زنان غیرسفید پوست نیزبیشتر از زنان سفیدپوست شاهد طلاق خاکستری هستند( براون ولین،۲۰۱۰) و اغلب بیشتر با قوانین سختگیرانه طلاق مخالفت میکنند( استوکز و الیسون،۲۰۱۰). منابع اقتصادی من جمله تحصیلات،اشتغال و درآمد با اظهار سطوح پایینترحمایت از طلاق به لحاظ صرفه اقتصادی مانعی برابر طلاق(آماتو،۲۰۱۰) و بخصوص طلاق خاکستری میشوند( براون ولین،۲۰۱۲).

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا