دانلود رایگان ترجمه مقاله پذیرش فناوری در تجارت الکترونیکی (ساینس دایرکت – الزویر ۲۰۱۵)

 

 

این مقاله انگلیسی در نشریه الزویر در ۷  صفحه در سال ۲۰۱۵ منتشر شده و ترجمه آن ۱۱ صفحه بوده و آماده دانلود رایگان می باشد.

 

دانلود رایگان مقاله انگلیسی (pdf) و ترجمه فارسی (pdf + word)
عنوان فارسی مقاله:

یک گسترش از مدل پذیرش فناوری در تجارت الکترونیکی: یک چارچوب مفهومی

عنوان انگلیسی مقاله:

The Technology Acceptance Model E-Commerce Extension: A Conceptual Framework

دانلود رایگان مقاله انگلیسی: مقاله انگلیسی
دانلود رایگان ترجمه با فرمت pdf: ترجمه pdf
دانلود رایگان ترجمه با فرمت ورد: ترجمه ورد

 

مشخصات مقاله انگلیسی و ترجمه فارسی
فرمت مقاله انگلیسی pdf
سال انتشار ۲۰۱۵
تعداد صفحات مقاله انگلیسی ۷ صفحه با فرمت pdf
نوع نگارش مقاله پژوهشی (Research article)
نوع ارائه مقاله ژورنال – کنفرانسی
رشته های مرتبط با این مقاله
مهندسی فناوری اطلاعات – اقتصاد – مدیریت
گرایش های مرتبط با این مقاله
تجارت الکترونیکی – مدیریت سیستم های اطلاعاتی – اقتصاد تجارت الکترونیک – مدیریت فناوری اطلاعات
چاپ شده در مجله (ژورنال) پروسدیا اقتصاد و دارایی
کلمات کلیدی مدل پذیرش فناوری – رضایت کاربر – رضایت فرآیند – رضایت از نتیجه – نیات – رفتار واقعی – انتظارات رفتاری – تجارت الکترونیکی
کلمات کلیدی انگلیسی Technology Acceptance Model – User Satisfaction – Process Satisfaction – Outcome Satisfaction – Intentions – Actual Behavior -Behavioral Expectations – E-commerce
ارائه شده از دانشگاه استادیار، دانشگاه لبنان
شناسه دیجیتال – doi https://doi.org/10.1016/S2212-5671(15)00922-3
رفرنس دارای رفرنس در داخل متن و انتهای مقاله
نشریه الزویر – Elsevier
تعداد صفحات ترجمه تایپ شده با فرمت ورد با قابلیت ویرایش  ۱۱ صفحه با فونت ۱۴ B Nazanin
فرمت ترجمه مقاله pdf و ورد تایپ شده با قابلیت ویرایش
وضعیت ترجمه انجام شده و آماده دانلود رایگان
کیفیت ترجمه

مبتدی (مناسب برای درک مفهوم کلی مطلب)

کد محصول

F1923

 

بخشی از ترجمه
. مدل پذیرش فناوری
TRA, یک چارچوب نظری استفاده شده توسط Davis (1989) را برای مطالعه فن آوری رفتار اتخاذ ارائه نمود. مجموعه باورها برای اتخاذ فن آوری توسط Davis, سازگار با پیشنهاد Fishbein و Ajzen (1975) ایجاد شد. مجموعه باورها شامل دو عنصر می شد، سودمندی درک شده (PU) و سهولت استفاده درک شده (PEOU). Davis (1989) PU را به عنوان “درجه ای تعریف نمود که یک فرد معتقد است که استفاده از یک سیستم [اطلاعات] خاص, عملکرد شغلی او را (ص ۳۲۰)افزایش می دهد و PEOU را” به عنوان “درجه ای تعریف نمود که یک فرد معتقد است که استفاده از یک سیستم [اطلاعات] خاص, عاری از تلاش “(ص ۳۲۰) خواهد بود. نمایش تصویری عناصر در TAM در شکل ۲ ارائه شده است.
. کاربرد TAM و مطالعات گسترش
مطالعات دیگر با هدف استفاده و / یا گسترش TAM دنبال شد. در یک مطالعه برای اعمال TAM در یک نمونه اتخاذ فن آوری کامپیوتر در حین مقایسه آن با TRA، رابطه بین PU و PEOU (باورهای خاص در مورد اتخاذ فن آوری در TAM) و نگرش ها (عناصر در TRA) مورد آزمایش قرار گرفت (Davis و همکاران .، ۱۹۸۹). امتیازات PU با نیات گزارش شده برای استفاده از یک سیستم اطلاعاتی در ارتباط بودند. علاوه بر این، امتیازات PU به شدت با اهداف گزارش شده برای استفاده از یک سیستم مرتبط بود چرا که در محیط کار، قصد استفاده از یک سیستم ممکن است صرف نظر از یک نگرش کلی نسبت به سیستم, مبتنی بر نتیجه عملکرد پیش بینی باشد. کارمندان ممکن است دارای نگرش منفی نسبت به یک سیستم باشند، اما در عین حال به این دلیل از آن استفاده کنند که آنها از نظر عملکرد شغلی (Davis و همکاران، ۱۹۸۹) سودمند می دانند.
در مطالعه دیگری به منظور بررسی TAM (Szajna، ۱۹۹۶) PU، PEOU، مقاصد افراد برای استفاده از یک سیستم ایمیل، و همچنین استفاده خود-گزارش شده اندازه گیری شد. علاوه بر این، استفاده واقعی به عنوان تعداد ورودها به کامپیوتر برای پیام های ارسال شده اندازه گیری شد. نمرات PU, 52٪ از واریانس در قصد گزارش شده برای استفاده از سیستم پست الکترونیکی را توضیح می دادند. قصد گزارش شده برای استفاده از نمرات سیستم, ۳۲ درصد از واریانس در استفاده خود گزارش شده افراد از سیستم پست الکترونیکی و تنها ۶٪ از واریانس در استفاده واقعی از سیستم را توضیح می داد. هشدار در برابر تعویض استفاده خود-گزارش شده در استفاده واقعی از سیستم های اطلاعات در تحقیقات آینده (Szajna، ۱۹۹۶) مطرح شد.
در یک مطالعه با هدف بازنگری مدل های پذیرش کاربر (TAM و TRA در میان موارد دیگر) و تدوین یک مدل واحد و یکپارچه از استفاده از فن آوری، (Venkatesh، Morris، Davis و Davis، ۲۰۰۳) اندازه گیری قصد استفاده از یک تکنولوژی برای پیش بینی اتخاذ تکنولوژی به کار گرفته شد. یک مطالعه طولی از چهار فن آوری جدید در چهار سازمان مختلف برای استفاده داوطلبانه و اجباری انجام شد. قصد گزارش شده برای استفاده از این فن آوری, ۵۹٪ واریانس در استفاده خود پیش بینی شده افراد از فن آوری را توضیح داد. نویسندگان این مقاله پیشنهاد می کنند که انتظارات رفتاری (Warshaw و Davis، ۱۹۸۵) در مورد استفاده باید در تحقیقات آینده اتخاذ فن آوری به منظور در نظر گرفتن واریانس اضافی در رفتار مطالعه شود. آنها همچنین توصیه نمودند که محققان, رابطه بین پذیرش کاربر از فن آوری و نتایج استفاده از فن آوری را مطالعه نمایند. تحقیقات کم یا هیچ تحقیقاتی برای رسیدگی به این رابطه انجام نشده است. آنها همچنین پیشنهاد کردند که پذیرش فناوری در محیط های غیر سازمانی، یعنی تجارت الکترونیکی (Venkatesh و همکاران، ۲۰۰۳) مطالعه شود.
در تحقیقات روی تجارت الکترونیک، با اضافه کردن لذت خرید مصرف کننده به PU و PEOU به عنوان پیش بینی کننده های قصد بازگشت به یک وب سایت برای خرید در آینده, TAM اعمال شد و گسترش داده شد (Koufaris، ۲۰۰۲). نمرات PU، PEOU، و لذت بردن از خرید, ۵۴٪ واریانس در قصد بازگشت به وب سایت برای خرید آینده را توضیح داد. این مطالعه، در مورد تجارت الکترونیک، نتایج تحقیقات قبلی TAM در مورد اهمیت PU در پیش بینی نیات برای استفاده از یک سیستم (Koufaris، ۲۰۰۲) را تایید نمود.
TAM با اضافه کردن اعتماد مصرف کننده به فروشنده الکترونیکی (فروشنده-الکترونیکی) به عنوان عامل تعیین کننده قصد خرید آنلاین گسترش داده شد (Gefen و همکاران، ۲۰۰۳b). قصد استفاده از تجارت الکترونیکی به عنوان هدف فرد برای ارائه شماره کارت اعتباری خود و اطلاعات شخصی به فروشنده-الکترونیکی تعریف شد. رفتار خرید واقعی اندازه گیری نشد. PU, یک پیش بینی کننده قوی تر استفاده هدفمند از تجارت الکترونیکی نسبت به PEOU یا اعتماد در نظر گرفته شد. حجم مسیر از اعتماد مصرف کننده برای قصد خرید آنلاین ۰٫۲۶ بود. حجم مسیر از PEOU برای قصد, ۰٫۲۶ بود. با این حال، حجم مسیر از PU برای قصد خرید آنلاین ۰٫۴ بود. نویسندگان اذعان کردند که مفهوم سازی رفتار مد نظر در مطالعه آنها, ظریف بود, حتی با اینکه جنبه اساسی خرید آنلاین در نظر گرفته شدند: قصد ارائه شماره کارت اعتباری و اطلاعات شخصی به فروشنده-الکترونیکی. آنها پیشنهاد کردند که محققان آینده, یک معیار کلی قصد خرید از فروشنده-الکترونیکی را بگنجانند. آنها همچنین پیشنهاد کردند که محققان آینده, اندازه گیری های دیگر قصد استفاده از تجارت الکترونیکی (Gefen و همکاران، ۲۰۰۳b) را در مطالعات خود بگنجانند.
۲٫۴٫ تجارت الکترونیک و رضایت کاربر
رضایت کاربر, یک متغیر بالقوه مهم در IS و در تحقیقات محیط آنلاین است. در بحث محیط آنلاین، Szymanski and Hise (2000) برای اولین بار از اصطلاح رضایت-الکترونیکی (Gefen و Straub، ۲۰۰۰) برای اشاره به رضایت مشتری با خرده فروش-الکترونیکی استفاده نمود. شش همبستگی رضایت-الکترونیکی مشخص شدند: راحتی، ارائه محصول، اطلاعات محصول، طراحی وب سایت، و امنیت مالی. رابطه بین رضایت-الکترونیکی و قصد استفاده از تجارت الکترونیکی (Szymanski و Hise، ۲۰۰۰) آزمایش نشد.
اگر چه محققان دیگر, رضایت کاربر تجارت الکترونیکی (Bechwati & Xia, 2003; Devaraj, Fan, & Kohli, 2002; Kim & Lim, 2001; McKinney, Yoon, & Zahedi, 2002; Otto, Najdawi, & Caron, 2000) را مطالعه کرده اند، هیچ یک, آزمون رابطه بین رضایت-الکترونیکی و استفاده از تجارت الکترونیکی و یا قصد استفاده را گزارش نکرده اند.
در مطالعات رضایت کاربران از سیستم های اطلاعات، محققان IS از دستگاه های اندازه گیری رضایت کاربر استفاده کرده اند (Bailey & Pearson, 1983; Doll & Torkzadeh, 1988) که بین آیتم های فرآیند و رضایت نهایی متعادل بود. تجدید نظر ابزارها برای گنجاندن آیتم ها برای هر دو رضایت از فرآیند و نتیجه برای تحقیق رضایت کاربر آینده IS توصیه شد (Woodroof & Kasper ، ۱۹۹۸).
بر اساس بررسی فوق از TAM و ادبیات مرتبط با تجارت الکترونیکی, متغیرهای زیر به منظور گسترش TAM بهتر به عنوان یک مدل پذیرش تجارت الکترونیکی مشخص شدند. متغیرها, فرآیند (Woodroof و Kasper، ۱۹۹۸) برای رضایت استفاده از تجارت الکترونیکی، نتیجه (Woodroof & Kasper ، ۱۹۹۸) از در رضایت تجربه خرید آنلاین، انتظارات رفتاری در مورد استفاده از تجارت الکترونیکی (Venkatesh و همکاران، ۲۰۰۳) هستند.
۳٫ ارزیابی
مطالعات کاربرد و توسعه TAM ارائه شده در بالا, یک نمونه نماینده از مجموعه ای از چنین مطالعاتی می باشد. از نظ رما, حدود ۱۰۰ مطالعه کاربرد و گسترش TAM وجود دارد. پس از بررسی کامل این مطالعات، ما اظهارات زیر را شناسایی نمودیم. اولاً، PU, یک پیش بینی کننده قوی نیات رفتاری در محیط های مختلف (تجارت-الکترونیکی و غیر تجارت-الکترونیکی) است. دوم، یک رابطه بین PU و PEOU وجود دارد. این رابطه در محیط های مختلف (تجارت-الکترونیکی و غیر تجارت-الکترونیکی) آشکار است. سوم، نیاز به اندازه گیری استفاده واقعی به جای جایگزین کردن آن با نیات رفتاری وجود دارد. همچنین، یک کمبود مطالعات TAM برای اندازه گیری استفاده واقعی وجود دارد. در واقع، تمام مطالعات TAM که ما بررسی نمودیم, به استثنای سه تا (Straub و همکاران، ۱۹۹۵؛ Szajna.، ۱۹۹۶؛ Venkatesh و همکاران، ۲۰۰۳)، از قصد و یا خود-گزارش به عنوان یک معیار جایگزینی برای رفتار استفاده نمودند. چهارم، ما PS و OS را به عنوان متغیرهای پیش بینی کننده ممکن هر دو نیات رفتاری و استفاده واقعی شناسایی نمودیم. پنجم، نیاز به مطالعه انتظارات رفتاری علاوه بر نیات رفتاری در زمان پیش بینی رفتار با استفاده از TAM وجود دارد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا