دانلود رایگان ترجمه مقاله مطالعه موردی از خانوارهای روستایی رومانی (ساینس دایرکت – الزویر ۲۰۱۵)

 

 

این مقاله انگلیسی در نشریه الزویر در ۹ صفحه در سال ۲۰۱۵ منتشر شده و ترجمه آن ۱۵ صفحه بوده و آماده دانلود رایگان می باشد.

 

دانلود رایگان مقاله انگلیسی (pdf) و ترجمه فارسی (pdf + word)
عنوان فارسی مقاله:

اقتصاد معیشتی و امنیت غذایی – مطالعه موردی از خانوارهای روستایی رومانی

عنوان انگلیسی مقاله:

Subsistence economy and food security – the case of rural households from Romania

دانلود رایگان مقاله انگلیسی: مقاله انگلیسی
دانلود رایگان ترجمه با فرمت pdf: ترجمه pdf
دانلود رایگان ترجمه با فرمت ورد: ترجمه ورد

 

مشخصات مقاله انگلیسی و ترجمه فارسی
فرمت مقاله انگلیسی pdf
سال انتشار ۲۰۱۵
تعداد صفحات مقاله انگلیسی ۹ صفحه با فرمت pdf
نوع نگارش مقاله پژوهشی (Research article)
نوع ارائه مقاله ژورنال
رشته های مرتبط با این مقاله
اقتصاد – کشاورزی – علوم اجتماعی – پزشکی – صنایع غذایی
گرایش های مرتبط با این مقاله
اقتصاد کشاورزی – برنامه ریزی سیستم های اقتصادی – اقتصاد تولید و مدیریت واحدهای کشاورزی – توسعه روستایی – جامعه شناسی – جمعیت شناسی – علوم تغذیه – علوم مواد غذایی
چاپ شده در مجله (ژورنال) اقتصاد و امور مالی پروسدیا 
کلمات کلیدی
امنیت غذایی و تغذیه ای – خانوار روستایی – مزرعه کوچک – رومانی
کلمات کلیدی انگلیسی
food and nutritional security – rural household – small farm – Romania
ارائه شده از دانشگاه موسسه اقتصاد کشاورزی، آکادمی رومانیایی
شناسه دیجیتال – doi https://doi.org/10.1016/S2212-5671(15)00282-8
رفرنس دارای رفرنس در داخل متن و انتهای مقاله
نشریه
الزویر – Elsevier
تعداد صفحات ترجمه تایپ شده با فرمت ورد با قابلیت ویرایش  ۱۵ صفحه با فونت ۱۴ B Nazanin
فرمت ترجمه مقاله pdf و ورد تایپ شده با قابلیت ویرایش
وضعیت ترجمه انجام شده و آماده دانلود رایگان
کیفیت ترجمه

مبتدی (مناسب برای درک مفهوم کلی مطلب)

کد محصول

F1873

 

بخشی از ترجمه
کاهش در اهمیت درآمدها تحت پس زمینه افزایش اهمیت درآمدها از حقوق و مزایای امنیت اجتماعی رخ می دهد. این پدیده به طور عمده در دوره ۲۰۰۳-۲۰۰۸, در سال های رشد اقتصادی مشخص شد. در این زمینه، ما در نظر می گیریم که کاهش اهمیت درآمدها می تواند با رشد درآمدهای ناشی از پرداخت دریافت حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی و کمک هزینه و با رشد اشتغال جمعیت روستایی در دوره رشد اقتصادی در دهه گذشته مرتبط باشد. کاهش در اهمیت درآمدهای به دست آمده از فعالیت کشاورزی، حتی در خانواده های روستایی با کشاورزی به عنوان فعالیت اصلی، یک پدیده است که در حال حاضر در کشورهای دیگر اتحادیه اروپا به خوبی دیده می شود. در بسیاری از خانواده های روستایی، اگر چه شغل اصلی اعضای خانواده, کشاورزی است، سهم منابع درآمد غیر کشاورزی, در حال افزایش است. بنابراین، در بسیاری از کشورها، درآمد کشاورزی کاملاً سهم کمی در کل درآمد خانوارهای روستایی با کشاورزی به عنوان فعالیت اصلی دارد: ۵٪ در آلمان، ۸٪ در هلند، ۱۱٪ در فنلاند، ۱۷٪ در یونان و ۱۲٪ در دانمارک (Defra، ۲۰۰۵). در رومانی، سهم بسیار بالایی از درآمد از کشاورزی در کل درآمد خانوارهای روستایی ناشی از فقر و مشخصه معاش این منابع است، که در آن محصولات کشاورزی به طور مستقیم، بدون رسیدن به بازار به خود-مصرف می رسند, همانطور که قبلاً ذکر شده است, بسیاری از درآمدهای ناشی از بخش کشاورزی, عیناً درآمد هستند. سهم بالایی از درآمدها عیناً در درآمدهای خانوار روستایی, بسته به سال کشاورزی خوب یا بد, موجب نوسانات درآمد خانوار می شود. در شکل. ۱ ما می توانیم افزایش درآمد خانوار روستایی را تا ۲۵٪ در سال ۲۰۰۴ در مقایسه با سال ۲۰۰۳ ببینیم. سال کشاورزی ۲۰۰۴ یکی از سال های بسیار خوب بود، که در آن برداشت دانه در مقایسه با سال گذشته تقریباً دو برابر بود و این امر به طور بدیهی به افزایش درآمد کشاورزی در خانواده های روستایی کمک نمود. مهم ترین سهم برای این قله در درآمد خانواده های روستایی در سال ۲۰۰۴ از کشاورزی (۲۵٪ به دلیل افزایش درآمد و ۸٪ به دلیل افزایش فروش محصولات کشاورزی)، و همچنین از افزایش پرداخت تامین اجتماعی (۲۲٪ از کل افزایش درآمد روستایی با توجه به افزایش کمک های اجتماعی امنیت: حقوق بازنشستگی، مزایای بیکاری، کمک اجتماعی برای فقرا) آمد. ۲۰۰۴ یک سال انتخاباتی بود و چنین بهبودهایی در استاندارد زندگی در حومه شهر نیز در سال های دیگر انتخاباتی محقق شدند (۱۹۹۶ و ۲۰۰۹، به عنوان مثال).

در عین حال، نابرابری های چشمگیری بین خانواده ها وجود دارد. در سال ۲۰۱۳، درآمد یک خانواده کشاورز برای ۸۲٪ از درآمد متوسط یک خانواده در رومانی اختصاص داده است. فقیرترین خانواده خانواده بیکاران (۶۶٪) و خانواده های خود-اشتغال (۷۷٪) بودند.
در بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، خانواده های کشاورزان دارای درآمدهای بالاتر از متوسط هستند. با این حال، کشورهایی با یک وضعیت کاملا شبیه به رومانی وجود دارند، همانند لحظه ای که این کشورها به اتحادیه اروپا پیوستند، آنها شکاف اقتصادی قابل توجهی در مقایسه با اتحادیه اروپا قدیمی کشورهای عضو داشتند و آنها دارای یک بخش مهم کشاورزی بودند که از نظر شغلی در منطقه روستایی (به عنوان مثال پرتغال و یونان) غالب بود.
۳٫۲٫ نقش مزارع کوچک در اقتصاد منطقه روستایی
رومانی, کشوری با ساختار کشاورزی عمدتاً پراکنده، با ۳۲٫۲٪ تعداد مزارع اتحادیه اروپا و ۷٫۷٪ از منطقه کشاورزی استفاده شده در اتحادیه اروپا-۲۷ قرار دارد. استرداد زمین به صاحبان سابق و وارثان خود، که در دهه ۱۹۹۰ آغاز شد، به تکه تکه شدن کنونی کمک کرد. با تمام اصلاحات قانونی در طول سال، و اقدامات اعمال شده برای تحریک افزایش متوسط اندازه مزارع، فرایند تثبیت زمین بسیار آهسته است و احتمالا از هم اکنون چند سال, رومانی دارای ساختار کشاورزی بسیار پراکنده خواهد بود.
اگرچه تعداد کل از منابع کشاورزی در رومانی توسط تقریبا نیم میلیون در دهه گذشته پایین آمد، از ۴٫۴۸ میلیون نفر ثبت نام شده سرشماری تا سال ۲۰۰۲ به ۳٫۸۵ میلیون با توجه به سرشماری سال ۲۰۱۰ (جدول ۱) رسید، که یکی از بالاترین رقم ها در کشورهای عضو اتحادیه اروپا باقی ماند و نشاندهنده شخصیت معیشتی اجتماعی بخش بزرگی از منابع کشاورزی است. در سطح اتحادیه اروپا نیز، تعداد مزارع به طور مداوم در چند دهه گذشته کاهش یافته است، که کاهش قوی در دولت های جدید عضو اتحادیه اروپا (-۴٫۷٪ در سال) وجود داشته است، در حالی که این فرآیند در دولت های قدیمی عضو اتحادیه اروپا کندتر بود (-۲٫۲٪ در سال) (EC-2013). با این حال، تفاوت های ساختار مزرعه حفظ شد. در حالی که اندازه متوسط مزرعه در اتحادیه اروپا کشورهای عضو قدیمی ۲۳٫۶ هکتار است، در کشورهای عضو جدید تنها ۷٫۱ هکتار است. با توجه به ساختار کشاورزی بسیار تکه تکه شده خود، رومانی به طور کامل تعداد مزارع کوچک در اتحادیه اروپا را پس از الحاق خود در سال ۲۰۰۷ افزایش داده است. در سال ۲۰۱۰، ۴۳٪ از مزارع اروپا تحت ۵ هکتار در رومانی بد. برای اندازه گیری فعالیت های اقتصادی مزرعه، شاخص خروجی استاندارد استفاده شد، که ارزش پولی مزرعه خروجی کشاورزی با قیمت های مزرعه برای تمام فعالیت های تولید محصول و دام را می سنجد. توزیع خروجی استاندارد توسط مزارع نیز تفاوتهای فاحشی بین ۱۵ کشور عضو اتحادیه اروپا-قدیمی و کشورهایی که پس از آن به اتحادیه اروپا پیوستند را نشان می دهد. بنابراین، تعداد کل مزارع اتحادیه اروپا-۲۸، ۴۴٪ یک خروجی استاندارد کمتر از ۲۰۰۰ یورو در سال ۲۰۱۰ بود، در حالی که در رومانی ۷۳ درصد از تعداد مزارع یک خروجی استاندارد کمتر از ۲۰۰۰ یورو بودند
در حال حاضر، هنوز رومانی یک تعریف روشن از مزرعه کوچک ارائه نداده است، اما به منظور این تحلیل می توانیم منابع زیر ۵ هکتار وحتی زیر ۱۰ هکتار را در نظر بگیریم. ۳٫۵ میلیون منابع زیر ۵ هکتار, ۹۳٪ از تعداد کل دارایی ها را به خود اختصاص می دهند و آنها تقریبا ۳۰٪ از منطقه کشاورزی در سطح ملی را بهره برداری نمودند. حدود ۹۸ درصد از منابع زیر ۱۰ هکتار با حدود ۳۹ درصد از مساحت مورد استفاده قرار گرفت. منابع کوچک به طور بدیهی سازمان های غیر قانونی هستند.
. سهم کشاورزی در امنیت غذایی خانوارهای روستایی
امنیت غذایی به عنوان “دسترسی همه افراد به یک زندگی فعال و سالم، به صورت دائم، به مواد غذایی لازم” (FAO، ۱۹۹۶) تعریف می شود. امنیت غذایی را می توان در سطوح مختلف مورد بررسی قرار داد، در عین حال بسیاری از مراجع در سطح جهان، در سطح ملی و سطح اقتصاد خرد، به عنوان مثال در خانواده ها و سطح فردی ساخته شده اند. بسته به سطح مرجع ساخته شده، تمرکز بر روی یک یا چند مورد از چهار بعد امنیت غذایی طرح ریزی شده است، عبارتند از: دسترسی به مواد غذایی، ثبات عرضه، دسترسی اقتصادی و تمایل فرد برای سالم، مواد غذایی مغذی. بنابراین، در مورد استفاده از مفهوم امنیت غذایی در جهان و یا در سطح ملی، تمرکز عمدتاً روی ظرفیت کشورها برای ارائه یک منبع کشاورزی کافی برای برآورده سازی نیازهای غذا و تغذیه مردم (Pinstrup، A، ۲۰۰۹) است. در همان زمان، روش اخیر (FAO، ۲۰۰۷) تمرکز بر “استقلال غذایی” به عنوان عامل ثبات امنیت غذایی، که باعث کاهش آسیب پذیری به نوسانات بازارهای کشاورزی داخلی و جهان شده است.
با این حال، در دسترس بودن مواد غذایی, دسترسی به مواد غذایی را تضمین نمی کند، زیرا مشکلات مربوط به توزیع درآمد در سطح جامعه به طور جدی می تواند دسترسی به امنیت غذایی و تغذیه ای در سطح خانوار به طور ضمنی را تحت تاثیر قرار دهد. در نتیجه، امنیت غذایی، در آخرین مرحله، به عنوان یک مشکل در خانواده و یا سطح فردی در نظر گرفته می شود. در یک مفهوم کلی، عدم امنیت غذایی و گرسنگی, نتیجه مستقیم فقر هستند. با رشد اقتصادی و افزایش درآمدها، خانواده های فقیر دارای توانایی تمایل به داشتن رژیم غذایی مناسب خواهند شود (Senauer، ب.، و همکاران، ۲۰۰۷). اگر چه در بیشتر مطالعات در مورد وضعیت تغذیه مردم، خانواده به عنوان واحد از مشاهده استفاده می شود، مشکل اصلی تغذیه در سطح فردی است، به خصوص در مورد افراد در نظر گرفته شده در معرض خطر تغذیه ای. در مطالعه حاضر، ما مسئله امنیت غذایی خانوارها را از منظر شناسایی عوامل مشروط دسترسی به مواد غذایی در اقتصاد معیشتی و نیمه معیشتی رومانی در نظر می گیریم.
در خانواده های روستایی از کشور ما، دسترسی به مواد غذایی نه تنها به درآمد خانواده، بلکه به منابع کشاورزی بستگی دارد که این خانواده ها در وهله اول دارند. این بدان دلیل است که اکثر مزارع در رومانی دارای اندازه کوچک هستند، به طور ضعیف متصل به بازار هستند، و تولید آنها به طور عمده به خود-مصرف بستگی دارد. بر اساس برآوردهای اخیر، ۸۲ درصد از مزارع از رومانی به طور عمده برای خود مصرف, تولید می کنند (یورو استات ۲۰۱۳) و با توجه به Farm Structure Survey (NIS، ۲۰۰۸) تنها ۱۶٫۵٪ تولید به طور عمده برای فروش مستقیم صورت می گیرد. از شکل ۲، می توانیم متوجه شویم که بیش از ۹۰ درصد از مزارع کوچک و متوسط (با یک مقدار خروجی کمتر از ۸۰۰۰ یورو)، بیش از ۵۰ درصد از تولید به دست آمده به خود مصرف اختصاص می گیرد.
بنابراین، کشاورزی معیشتی به عنوان یک شبکه امن برای جمعیت فقیر ساکن در حومه شهر، و همچنین برای خانواده های شهری خاص به نظر می رسد که دارای زمین کشاورزی تحت مالکیت هستند که به علت عدم وجود درآمد نقدی است و یک استاندارد غذایی را برای زنده ماندن نشان می دهد. این اتفاق در شرایطی می افتد که مصرف مواد غذایی خانوارها از کشور ما همچنان دارای سهام بسیار بالا در مخارج مصرفی است، کهآسیب پذیری از همه خانواده ها برای کشاورزی، به طور دقیق تر برای قیمت های محصولات کشاورزی در بازارهای داخلی و خارجی را نشان می دهد. در دهه گذشته، یک کاهش در سهم مخارج مصرف مواد غذایی در محل از ۵۶٪ در سال ۲۰۰۱ به ۴۴٪ در سال های اخیر به عنوان یک اثر رشد اقتصادی و رشد درآمد مردم صورت گرفت. به هر حال، سهم ۴۴ درصد از هزینه های مواد غذایی در کل مخارج مصرفی در میان بالاترین در اتحادیه اروپا است. حتی در منطقه روستایی، این سهم بالاتر است، اما به طور قابل توجهی در پنج سال گذشته کاهش یافته است: در سال ۲۰۰۱ به ۵۲٪ و در سال ۲۰۱۳ به ۶۷٪ رسید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا