دانلود رایگان ترجمه مقاله آزمون میز لرزان بر روی یک ایستگاه چند طبقه مترو (نشریه الزویر ۲۰۱۶)

این مقاله انگلیسی ISI در نشریه الزویر در ۱۲ صفحه در سال ۲۰۱۶ منتشر شده و ترجمه آن ۳۱ صفحه میباشد. کیفیت ترجمه این مقاله ارزان – نقره ای ⭐️⭐️ بوده و به صورت کامل ترجمه شده است.

 

دانلود رایگان مقاله انگلیسی + خرید ترجمه فارسی
عنوان فارسی مقاله:

آزمون میز لرزان بر روی یک ایستگاه چند طبقه مترو زیر حرکات شبیه پالس زمین

عنوان انگلیسی مقاله:

Shaking table test of a multi-story subway station under pulse-like ground motions

 
 
 
 
 

 

مشخصات مقاله انگلیسی
فرمت مقاله انگلیسی pdf 
سال انتشار ۲۰۱۶
تعداد صفحات مقاله انگلیسی ۱۲ صفحه با فرمت pdf
نوع مقاله ISI
نوع نگارش مقاله پژوهشی (Research article)
نوع ارائه مقاله ژورنال
رشته های مرتبط با این مقاله مهندسی عمران، مهندسی مکانیک
گرایش های مرتبط با این مقاله خاک و پی، سازه، زلزله، دینامیک و ارتعاشات و مدیریت ساخت
چاپ شده در مجله (ژورنال) مهندسی زمین و پویایی خاک – Soil Dynamics and Earthquake Engineering
کلمات کلیدی آزمون میز لرزان، ایستگاه چند طبقه مترو، حرکات شبیه پالس سطح زمین، پاسخهای دینامیک
کلمات کلیدی انگلیسی Shaking table test – Multi-story subway station – Pulse-like ground motion – Dynamic responses
ارائه شده از دانشگاه آزمایشگاه کاهش فاجعه در مهندسی عمران، دانشگاه تونجی، شانگهای، چین
نمایه (index) Scopus – Master Journals – JCR
شناسه شاپا یا ISSN ۰۲۶۷-۷۲۶۱
شناسه دیجیتال – doi https://doi.org/10.1016/j.soildyn.2015.12.002
ایمپکت فاکتور(IF) مجله ۲٫۹۸۹ در سال ۲۰۱۹
شاخص H_index مجله ۷۸ در سال ۲۰۲۰
شاخص SJR مجله ۱٫۳۵۹ در سال ۲۰۱۹
شاخص Q یا Quartile (چارک) Q1 در سال ۲۰۱۹
بیس  نیست 
مدل مفهومی  ندارد 
پرسشنامه  ندارد 
متغیر  ندارد 
رفرنس  دارای رفرنس در داخل متن و انتهای مقاله
کد محصول F1666
نشریه الزویر – Elsevier

 

مشخصات و وضعیت ترجمه فارسی این مقاله
فرمت ترجمه مقاله pdf و ورد تایپ شده با قابلیت ویرایش
وضعیت ترجمه انجام شده و آماده دانلود
کیفیت ترجمه ترجمه ارزان – نقره ای ⭐️⭐️
تعداد صفحات ترجمه تایپ شده با فرمت ورد با قابلیت ویرایش  ۳۱ صفحه (۱ صفحه رفرنس انگلیسی) با فونت ۱۴ B Nazanin
ترجمه عناوین تصاویر و جداول ترجمه شده است 
ترجمه متون داخل تصاویر ترجمه نشده است 
ترجمه متون داخل جداول ترجمه شده است  
ترجمه ضمیمه ندارد 
ترجمه پاورقی ندارد 
درج تصاویر در فایل ترجمه درج شده است 
درج جداول در فایل ترجمه درج شده است  
درج فرمولها و محاسبات در فایل ترجمه  به صورت عکس درج شده است  
منابع داخل متن به صورت عدد درج شده است  
منابع انتهای متن ندارد / به صورت انگلیسی درج شده است  
کیفیت ترجمه کیفیت ترجمه این مقاله متوسط میباشد.

 

فهرست مطالب

چکیده
۱- مقدمه
۲- راه اندازی آزمایشی
۲-۱ جدول تکان دادن
۲-۲ مدل ظرف خاک
۲-۳ سنسور و سیستم اکتساب داده ها
۳- طراحی تست
۳-۱ طراحی نمونه اولیه
۳-۲ مواد و طراحی مدل
۳-۳ طرح بندی سنسورها
۳-۴ – متد بارگیری و موارد آزمون
۴ آزمون تعیین صحت و سقم
۴-۱ تقویت شتاب خاک
۴-۲ جا به جایی جانبی و رسوب خاک
۵ نتایج آزمون و تحلیل مربوطه
۵-۱- حالت تغییر شکل سازه مدل
۵-۲ خصوصیات پاسخ دینامیک برای نیروی درونی ستون مرکزی
۵-۳ خصلتهای پاسخ دینامیک مربوط به جابه جایی ستون مرکزی
۵-۴ توزیع فشار دینامیک زمین
۶ – نتیجه گیری

 

بخشی از ترجمه
 چکیده
یک سری از آزمون های میز لرزان انجام شد تا تاثیر حرکات شبیه پالس زمین بر روی یک ایستگاه چند طبقه مترو مورد بررسی قرار گیرد. داده های پاسخ دینامیک، شامل نیروهای درونی، رانش ستون، و ته نشینی و تغییر شکل خاک ، جمع آوری شد و مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. نتایج نشان می دهد که حرکات شبیه پالس زمین افزایش دهنده پاسخ دینامیک ایستگاه مترو و نیز خاک اطراف آن است به علت آنکه دارای مولفه ذاتی غنی با فرکانس پایین و انرژی بالا است.از نظر ساختار، ستونهای مرکزی، بخصوص آنهایی که بر سطح طبقات با ارتفاعات بالا قرار گرفته اند، مولفه های آسیب پذیری هستند از ایستگاه چند طبقه مترو. هم فشار دینامیک زمین و هم حالت تغییر شکل دیوار جانبی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
 
۱- مقدمه
با توسعه سریع اقتصادی و اجتماعی در چین، حمل نقل مدرن زیر زمینی، یا همان مترو، به طور مداوم توسعه میابد تا ساختاری چند سطحی و عمیق تر داشته باشد. ایستگاه هوایهای رود در خط سیزده متروی شانگهای، به عنوان مثال، یک ایستگاه شش طبقه با سکوی جزیره ای است که دارای ارتفاعی در حدود ۳۰ متر است و دیوارهای دیافراگم است که ۷۱ متر عمق دارند. (۱) احتمال رخداد مشکلات بیشتری برای ساختار عمیق تری که دارای لایه های متعدد است و نیز یک طبقه با ارتفاع بالاتر، وجود دارد. اول، فشار آب و زمین که بر دیوارهای جانبی وارد می شود با افزایش عمق، بیشتر می شود. دوم، به علت انباشتگی باری که از بالا به پایین منتقل شده است ، نسبت فشار محوری ستونهای مرکزی افزایش میابد. سوم، پیکر بندی ساختاری متمایل است به پیچیده تر بودن به طریقی که بتواند چندین نوع کارکرد را تامین کند، که باعث افزایش تعداد نقاط راکد آسیب پذیر می شود. در پایان، یک طبقه با ارتفاع بالا، سفتی جانبی ستونهای مرکزی و دیوارهای جانبی را افزایش می دهد. از این رو، عملکرد لرزه ای چنین ساختار زیر زمینی ارزش توجه کردن دارد.
در سالهای اخیر، آزمون های میز لرزان و سانتریفیوژ برای ایستگاههای مترو مورد اجرا قرار گرفته اند به این منظور که عملکرد لرزه ای و مکانیسم عدم موفقیت ساختارهای زیر زمینی مورد بررسی قرار بگیرند. (۲-۵) نتایج نشان می دهند که ساختارهای متروممکن است آسیبهای جدی و شدیدی در زمان زمین لرزه رنج ببینند. به صورت عمومی این باور وجود دارد که آزمون سانترفیوژ یک راه جذاب برای بررسی عملکرد لرزه ای است و علت این مساله در اینست که این آزمون دارای این توانایی است که حالت تنش درونی خاک را کاهش دهند. تحقیقاتی انجام گرفته است با استفاده از سانترفیوژ و نتایج خوبی بدست آمد(۶و۷) به علاوه، میز لرزان با باریک بینی مورد بارگیری، کنترل و مشاهده قرار گرفت. (۸) از این رو، آزمون میز لرزان هم چنین یک روش معمول است برای مطالعه عملکرد لرزه ای ساختارهای مترو (۶و۹و۱۰) این تحقیقات یاری فراوانی رسانده اند تا تعامل خاک و سازه و یا پاسخهای سازه ها و ساختارها را بفهمیم.
در تحقیقات مربوط به روبنا، مشخص شد که حرکات شبیه پالس زمین ممکن است آسیبهای جدی تری را در قیاس با دیگر حرکات زمین بر سازه ها وارد کنند. حرکات شبیه پالس زمین تعریف می شوند به صورت حرکاتی از زمین که PGV/PGA مربوط به آنها ( نسبت حداکثر سرعت زمین به اوج شتاب زمین) بیشتر از ۰٫۲ است در حالیکه حرکت معمولی زمین دارای نسبتی کوچکتر از ۰٫۱۵ است(۱۱) اگر گسست در جهت ایستگاه مورد مطالعه منتشر شود، امواج با تناوب بالا که به صورت منسجم حرکت می کنند سرعت بالای زمین ایجاد می کنند و جا به جایی های عظیمی در این نتیجه در جهت گسل نرمال رخ می دهد. (۱۲) و بیشتر انرژی لرزه ای در حرکت زمین بر روی پالس متمرکز است. (۱۳) تحقیقات بسیاری تاکید کرده اند تاثیرات حرکات شبیه به پالس سطح زمین را بر روی روبنا. برترو و دیگران (۱۴) نشان دادند که حرکات شبیه به پالس زمین می تواند یک پاسخ بشدت قوی در ساختمانهای با پایه ثابت ایجاد می کند. اندرسون و برترو ( ۱۵) در تحقیقشان در مورد پاسخ دینامیک غیر خطی برای یک چهارچوب فولادی چند طبقه ، مشخص کردند که طبقات پایین تر ساختمان با چنین ساختاری ، صدمه سنگینی را می بیند اگر در معرض حرکات شبیه به پالس زمین قرار بگیرد. مارکیز و بلاک (۱۶) دریافتند که پالسهای موضعی و قابل تشخیص شتاب باعث ایجاد خواست های غیر معمول در سازه ها می شوند. صحتی و دیگران (۱۷) بیان کردند که حرکات شبیه به پالس زمین یک شکل پذیری بزرگتری را در قیاس با حرکات زمین عادی بر سازه وارد می کند. علاوه بر این، تحقیقات انجام شده بر تاثیر حرکات شبیه به پالس زمین بر روی سازه های مجرد و پل ها انجام شده است (۱۸-۲۲) در ارتباط با سازه های مترویی، چن و وی (۲۳) تاثیر حرکات شبیه به پالس سطح زمین را بر روی تونل ها در دل کوهها مورد مطالعه قرار دادند و به این نتیجه رسیدند که پالسهای سرعت، مهم ترین عامل تعیین کننده آسیب بر آستر درونی تونل ها است. هرچند، از منظر و لحاظ فرم سازه، ایستگاه مترو دارای ساختار قاب دار است. از این رو، ایستگاه مترو و تونل از نظر خصلتهای مکانیکی و نوسانی با هم متفاوتند. علاوه بر این، پیکر بندی سازه قاب دار بار استاتیک را مانند آستر مدور، به صورت موثر منتقل نمی کند. در نتیجه، تکانه با انرژی بالا برای حرکات شبیه به پالس زمین یک تهدید جدی بر قسمتهای ساختاری یک سازه قاب دار وارد می کند و با آسیب زدن به نقاط آسیب پذیر نایافته و حتی کل سازه می شود. علاوه بر این، تکانه می تواند باعث افزایش تغییر شکل برشی شدید خاک شود و بنابراین باعث رانش طبقه ایستگاه بشود و منجر به آسیب بیشتر گردد.
در این مقاله، آزمون های میز لرزان بر روی ایستگاه چند طبقه مترو تحت تاثیر حرکات شبیه به پالس زمین انجام شد. بر اساس پاسخ الاستیک ایستگاه مترو زیر حرکات مختلف زمین، تاثیرات حرکت شبیه به پالس سطح زمین بر روی نیروی درونی و تغییر شکل اجزای سازه مورد بحث قرار می گیرد. فشار دینامیک زمین و الگوهای تغییر شکل دیوار جانبی مورد بازبینی قرار گرفتند. علاوه براین، عملکرد لرزه ای ایستگاه عمیق مترو تحت تاثیر لایه های مختلف حرکت زمین مورد بررسی قرار گرفت.

 

بخشی از مقاله انگلیسی

Abstract

A series of shaking table tests were conducted to investigate the effect of pulse-like ground motion on a multi-story subway station. Dynamic response data, including internal forces, column drift, and settlement and deformation of the soil were obtained and analyzed. Results show that the pulse-like ground motion increases dynamic responses of the subway station and surrounding soils mainly owing to its inherent rich low-frequency component and high energy. In terms of the structure, central columns, especially central columns on a floor with large story height, are vulnerable components of a multi-story subway station. Both the dynamic earth pressure and the deformation mode of the side wall were analyzed.

۱ Introduction

With the rapid development of the economy and society in China, modern underground transportation, represented by the subway, is continuously developing towards having a deeper and multilevel structural form. Huaihai Road Station on metro line 13 in Shanghai, for example, is a six-story island-platform station having height of nearly 30 m and diaphragm walls that are 71 m deep [1]. More problems tend to arise for a deeper structural form that has multiple layers and a larger story height. First, the water and earth pressures imposed on side walls of the structure increase with an increase in depth. Second, owing to the accumulation of load transferred from top to bottom, the axial compression ratio of central columns increases. Third, the structural configuration tends to be more complicated so as to provide multiple functions, which increases the number of latent vulnerable points. Finally, a large story height greatly reduces the lateral stiffness of central columns and side walls. Hence, the seismic performance of such an underground structure is worthy of attention.

In recent years, centrifuge and shaking table tests have been conducted for subway stations to study the seismic performance and failure mechanism of their underground structures [2–۵]. Results show that underground structures may suffer severe damage during a strong earthquake. It is commonly believed that the centrifuge test is an attractive way for seismic performance evaluations due to its ability of reproducing the in-site stress state of soils. Researches have been conducted by using a centrifuge, and good results were obtained [6,7]. In addition, shaking table is subtlety in loading, control and observation [8]. Hence, shaking table test is also a common way for studying seismic performance of underground structures [6,9,10]. These studies are of great help to understand soil–structure interaction or responses of structures.

In studies of superstructures, it is also found that pulse-like ground motions may induce more severe damage to structures compared with other ground motions, such as far-field ground motions. Pulse-like ground motion is defined as ground motion whose PGV/PGA (the ratio of peak ground velocity to peak ground acceleration) is greater than 0.2 while ordinary ground motion has a ratio smaller than 0.15 [11]. If the rupture propagates in the direction of the recording station, coherently traveling long-period waves produce high ground velocities and large displacements in the fault-normal direction [12], and most of the seismic energy in ground motion is concentrated in the pulse [13]. Many studies have verified the effects of pulse-like ground motion on the superstructure. Bertero et al. [14] showed that pulse-like ground motion can induce a dramatically strong response in fixed-base buildings. Anderson and Bertero [15], in their study of the nonlinear dynamic response of a 10-story steel frame, revealed that the lower floors of buildings with such structure can suffer great damage if subjected to pulse-like ground motion. Makris and Black [16] found that local, distinguishable acceleration pulses result in unusual demands of structures. Sehhati et al. [17] stated that pulse-like ground motions impose a larger ductility demand on a structure compared with ordinary ground motions. Additionally, studies have been conducted on the effect of pulse-like ground motions on isolated structures and bridges [18–۲۲]. With regard to underground structures, Chen and Wei [23] studied the effect of pulse-like ground motion on mountain tunnels and concluded that the velocity pulses are the main factor determining damage to tunnel linings. However, from the perspective of the structural form, the subway station has a framed structure. Hence, the subway station and tunnel differ in terms of their mechanical and vibration characteristics. Furthermore, the framed structure configuration does not transmit static loads as effectively as a circular lining. As a result, the high-energy impulse of pulse-like ground motion poses a great threat to the structural members of a framed structure, doing damage to the undetected vulnerable spots and even to the whole structure. Additionally, the impulse may increase the shear deformation of soil notably and thus enlarge the story drift of the station and cause further damage.

In this paper, shaking table tests of a multi-story subway station under pulse-like ground motions are conducted. On the basis of the elastic response of a subway station under different ground motions, the effects of pulse-like ground motion on the internal force and deformation of structural members are discussed. The dynamic earth pressure and deformation pattern of the side wall are investigated. Moreover, the seismic performance of a deep subway station under different levels of ground motion are evaluated.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا