دانلود رایگان ترجمه مقاله فناوری آب شیرین کن حرارتی با انرژی خورشید – الزویر ۲۰۰۸

دانلود رایگان مقاله انگلیسی فناوری آب شیرین کن حرارتی با انرژی خورشید به همراه ترجمه فارسی

 

عنوان فارسی مقاله: فناوری آب شیرین کن حرارتی با انرژی خورشید
عنوان انگلیسی مقاله: Solar thermal desalination technologies
رشته های مرتبط: مهندسی انرژی، شیمی، شیمی تجزیه و انرژی های تجدیدپذیر
فرمت مقالات رایگان مقالات انگلیسی و ترجمه های فارسی رایگان با فرمت PDF میباشند
کیفیت ترجمه کیفیت ترجمه این مقاله خوب میباشد 
توضیحات ترجمه صفحات پایانی موجود نیست
نشریه الزویر (Elsevier)
کد محصول F116

مقاله انگلیسی رایگان

دانلود رایگان مقاله انگلیسی

ترجمه فارسی رایگان 

دانلود رایگان ترجمه مقاله
جستجوی ترجمه مقالات جستجوی ترجمه مقالات زیست شناسی

  

بخشی از ترجمه فارسی:

استفاده از انرژی خورشیدی در فرایند های آب شیرین کن حرارتی یکی ازکاربرد های مهم و روزافزون انرژی های تجدید پذیری است. آب شیرین سازی خورشیدی می تواند به طور مسقیم: استفاده از انرژی خورشیدی برای تولید آب مقطر در کلکتور خورشیدی و یا به طور غیر مستقیم، ترکیب روش ها و فنون آب شیرین کنی سنتی نظیر آب شیرین کن فلش چند مرحله ای (MSF)، فشرده سازی بخار (VC)، اسمز معکوس (RO)، تقطیر غشایی (MD) و الکترودیالیز، با کلکتور های خورشیدی برای تولید گرما انجام شود. آب شیرین سازی مستقیم خورشیدی در مقایسه با روش های غیر مستقیم نیازمند سطح وسیع تر بوده و دارای بازدهی نسبتا کم تری است. با این حال نسبت به کارخانه های آب شیرین کنی غیر مستقیم در تولید کوچک مقیاس به دلیل هزینه نسبتا پایین و سادگی مناسب تر است. این مقاله به توصیف چندین روش آب شیرین سازی در مراحل تجاری و پایلوت توسعه می پردازد. تاکید مهم و اولیه بر فناوری های مناسب در مناطق دور دست است به خصوص فناوری هایی را که بتوان آن ها را با سیستم های حرارتی انرژی خورشیدی تلفیق کرد.
لغات کلیدی: انرژی خورشیدی، آب شیرین سازی، دستگاه تصفیه آب خورشیدی
مقدمه:
کمبود آب شرب و قابل آشامیدن موجب وارد آمدن مسائل جدی در مناطق خشک جهان شده که در آن آب شیرین روز به روز تبدیل به منبع گران قیمت و نادر می شود. آب شرب پاک یکی از مهم ترین مسائل بهداشت بین المللی امروزه است. مناطقی که بیشترین کمبود آب را تجربه می کنند، کشور های گرم و خشک در خاور میانه و آفریقای شمالی(MENA) می باشند. این مناطق با افزایش شوری آب زیر زمینی و بارندگی پراکنده مواجه هستند. افزایش روز افزون جمعیت جهان همراه با افزایش فعالیت های صنعتی و کشاورزی در سرتاسر جهان موجب تهی شدن و آلودگی منابع آب شیرین شده است.
شیرین سازی آب شور، یکی از قدیمی ترین اشکال تصفیه آب توسط انسان بوده و هنوز هم راه حل محبوبی در سرتاسر جهان در حال حاضر محسوب می شود. در اصل، شیرین سازی آب شور خورشیدی زمانی که تابش خورشید توسط دریا جذب می شود و موجب بخار آب می شود تولید باران می کند. آب بخار شده بالاتر از سطح رفته و توسط باد جا به جا می شود. هنگامی که این بخار ها به نقطه شبنم رسید، فرایند تصعید رخ داده و آب شیرین به صورت آب باران نزول می کند. این فرایند پایه مسئول و عامل گردش سیکل هیدرولوژیکی است. این اصل در همه سیستم های تقطیر انسان ساخت با استفاده از منابع جایگزین گرمایش و سرمایش مورد استفاده قرار می گیرد.
فرایند تصفیه و شیرین سازی آب از مقدار زیادی انرژی برای خارج کردن بخشی از آب خالص از آب شور استفاده می کند. آب شور به فرایند تغذشه شده و نتیجه یک جریان خروجی از آب خالص و یک جریان پسماند با غلظت املاح زیاد است.
بر اساس براورد کالوگیرو(۲۳)، تولید ۱۰۰۰ متر مکعب در هر روز آب شیرین نیاز به ۱۰۰۰۰ تن نفت در هر سال دارد. این خود بسیار قابل توجه است زیرا شامل مصرف و هزینه زیاد انرژِی می باشد که بسیاری از مناطق خشک، کم آب و کم درامد جهان باید آن را بپردازند. کارخانه های بزرگ آب شیرین کن تجاری که از سوخت های فسیلی استفاده می کنند، بیشتر در یک سری کشور های نفت خیزی قرار دارند که مکمل با منابع سنتی عرضه آب است. افراد در بسیاری از مناطق جهان نه پول و نه نفت لازم را برای توسعه روش های فوق دارند. مسائل مربوط به استفاده از سوخت های فسیلی را تا حدودی می توان با در نظر گرفتن استفاده محتمل از منابع جایگزیت نظیر انرژی خورشید، بیوماس، باد و زمین گرمایی حل کرد. اغلب اوقات در مناطق جغرافیایی که آب کم است اما منابع تجدید پذیر انرژی زیادی دارند. از این روی یک شیوه مشهود ، ترکیب منابع تجدید پذیر انرژی با کارخانه های آب شیرین سازی برای تامین منابع آب مورد نیاز است. در حقیقت، بیشتر کشورهای در حال توسعه، با وسعت زیاد و بدون دسترسی به شبکه های برقی، مملو از انرژی های تجدید پذیر هستند. چنین منابع را می توان به طور مستقیم در مناطق دور افتاده استفاده کرد که می توانن از دستگاه های آب شیرین کن کم انرژی تا انرژی متوسط استفاده کنند. سازمان بهداشت جهانی براورد کرده است که بیش از یک میلیون نفر به آب آشامیدنی خالص دسترسی ندارند و بیشتر افراد در مناطقی زندکی می کنند روستایی بوده و تراکم جمعیتی پایین باعث شده تا به سختی بتوان از لوله کشی آب شیرین استفاده کرد.
به تازگی، توجه زیادی شده به استفاده از منابع انرژی تجدید پذیر به عنوان
منابعی برای شیرین سازی آب شور، به خصوص در مناطق دور افتاده و جزایر، به دلیل هزینه های بالای سوخت های فسیلی، مشکلات در پذیرش آن، تلاش برای حفظ سوخت های فسیلی، علاقه به کاهش آلودگی هوا و
فقدان برق در مناطق دور افتاده معطوف شده است. با این حال لازم به ذکر است که علی رغم خصوصیات مطلوب فوق الذکر، سهم انرژی تجدید پذیر برای رفع تقاضای انرژی جهانی اگرچه در حال افزایش است با این حال بسیار کم است. جدا از انرژی هیدروالکتریک، دیگر منابع اصلی نظیر خورشیدی، بادی و زمین گرمایی بیش از ۱ درصد تولید انرژی در جهان را شامل می شوند(۹).
به دلیل ماهیت انتشار شونده انرژی خورشیدی، مسائل اصلی در خصوص استفاده از انرژی حرارتی خورشیدی در کارخانه های آب شیرین کن خورشیدی ، بازدهی نسبتا پایین، کارایی حراراتی پایین و سطح قابل ملاحظه زمین می باشند. با این حال چون، کارخانه های آب شیرین کن خورشیدی دارای هزینه پایین و انرژی رایگان می باشند، این فناوری برای تولید کوچک مقیاس به خصوص در مناطق دور دست و جزایری مناسب است که عرضه انرژی سنتی نادر است(۲۸). جدا از مسائل هزینه ای، چندین مسئله زیست محیطی در خصوص سوزاندن سوخت های فسیلی وجود دارد. منابع انرژی تجدید پذیر با فرایند های آب شیرین سازی روش هایی مناسب برای افزایش تامین و عرضه آب شرب می باشند.
انرژی خورشیدی را می توان به طور مستقیم و یا غیر مستقیم برای شیرین سازی آب شور مهار کرد. سیستم های جمع آوری که از انرژی خورشیدی برای تولید آب شیرین به طور مستقیم در کلکتورهای خورشیدی استفاده می کنند موسوم به سیستم های جمع اوری مستقیم هستند در حالی که سیستم های ترکیبی جمع اوری انرژی خورشید با سیستم های شیرین سازی سنتی آب موسوم به سیستم های غیر مستقیم هستند. در سیستم های غیر مستقیم، انرژی خورشیدی برای تولید گرمای مورد نیاز برای شیرین سازی و یا تولید برقی که برای تامین کننده الکتریسیته برای کارخانه های قدیمی شیرین سازی آب نظیر سیستم های چند تاثیری، چند مرحله ای و اسمزیس معکوس استفاده می شود(۱۶).
۲-فناوری های خورشیدی
کلکتورهای مختلف انرژی خورشیدی را می توان به منظور تبدیل انرژی خورشیدی به انرژی حرارتی مورد استفاده قرار داد. در بیشتر آن ها، مایع یا سیالی توسط تابش خورشید گرم شده و درون یک لوله جاذب در امتداد کلکتور خورشیدی به جریان در می آید. این سیال انتقال دهنده حرارت معمولا آب یا روغن سنتتیک است. جریان حرارت داده شده در کلکتور خورشیدی یا در مخازن عایق ذخیره شده و یا می توان از آن برای گرم کردن کردن محیط ذخیره ای دیگر اسنفاده کرد.کلکتور خورشیدی یک ابزار ساکن ویا متحرک با جهت خورشید اسن. دومین مورد دارای دو محور در جهت زاویه خورشید است. در غیر این صورت، با توجه به میزان انرژی و تمرکز خورشید، کلکتورهای خورشیدی به صورت تجاری قابل دسترس هستند، با این وجود بسیاری از فناوری های پیشرفته خورشیدی و کلکتورهای قوی تولید شده اند.کلکتورهای مناسب برای تقطیر و شیرین سازی آب دریا به شکل ذیل هستند.
۲-۱ استخر های خورشیدی گرادیان شوری
این یک استخر کم عمق با گرادیان آب شور عمودی است طوری که آب شور چگال تر در انتهای استخر باقی مانده و با لایه فوقانی آب شیرین ترکیب نمی شود. در نتیجه، لایه آب شور پایین به شدت داغ می شوند(۷۰–۸۵°C). این گرما را می توان برای تولید برق با منابع گرمایی دیگر استفاده کرد که انرژی را برای شیرین سازی آب شور و تامین فضای انرژی گرمایی در ساختمان فراهم می کند. استخر خورشیدی یک کلکتور خورشیدی حرارتی است که دارای یک سیستم ذخیره ای مخصوص به خود است. یک استخر خورشیدی، انرژی خورشیدی را با جذب نور خورشید مستقیم و انتشار آن جمع اوری می کند. این متشکل از سه لایه آب شور با غلظت های مختلف املاح است. استخر های خورشیدی گرادیان نمک دارای غلظت های بالای املاح نزدیک به کف است که یک لایه گرادیان میانی نمک بدون همرفت است و نیز یک لایه همرفت سطحی با غلظت نمک اندک است. نور خورشید بر سطح استخر تابیده و در لایه انتهایی به دلیل غلظت بالای املاح به دام می افتد. آب فوق العاده شور گرم شده توسط انرژی خورشیدی در کف استخر جذب شئه و به دلیل چگالی بالای خود قادر به بالا آمدن نیست.
این لایه به سادگی در انتهای استخر باقی مانده و تا حد نقطه جوش داغ می شود( اگرچه لایه های سطحی آب نسبتا سرد باقی می مانند). لایه انتهایی در استخر خورشیدی، موسوم به ناحیه ذخیره است که بسیار چگال و متراکم بوده و تا دمای ۱۰۰ درجه حرارت دهی می شود(۲۲). این آب شور داغ را می توان به عنووان منبع حرارت روزانه یا شبانه استفاده کرد که از آن یک توربین دارای سیال آلی می تواند تولید الکتریسیته کند. لایه گرادیان میانی در استخر خورشیدی به عنوان یک عایق بوده و از همرفت و اتلاف حرارت به سطح جلوگیری می کند. اختلافات دمایی بین لایه های سطحی و انتهایی برای به کار انداختن ژنراتور یا مولد کافی هستند. سیال انتقالی از لایه های انتهایی حامل گرما برای کاربرد مستقیم نهایی استفاده می شود. هم چنین گرما می تواند بخشی از سیستم چرخه ران کین حلقه بسته باشد که توربین را برای تولید برق روشن می کند.

بخشی از مقاله انگلیسی:

Abstract

The use of solar energy in thermal desalination processe s is one of the most promising applications of the renewable energies. Solar desalination can either be direct; use solar energy to produce distillate directly in the solar collector, or indirect; combining conventional desalination techniques, such as multistage flash desalination (MSF), vapor compression (VC), reverse osmosis (RO), membrane distillation (MD) and electrodialysis, with solar collectors for heat generation. Di rect solar desalination compared with the indirect technologies requires large land areas and has a relatively lo w productivity. It is however competitive to the indirect desalination plants in small-scale production due to its relatively low cost and simplicity. This paper describes several desalination technologies in commercial and pilot stages of developmen t. The primary focus is on those technologies suitable for use in remote areas, especially those which coul d be integrated into solar thermal energy systems. Keywords: Solar energy; Desalination; Solar stills

۱٫ Introduction

The lack of potable water poses a big problem in arid regions of the world where freshwater is becoming very scarce and expensive. Clean drink- ing water is one of the most important international health issues today. Th e areas with the severest water shortages are the warm arid countries in the Middle East and North Africa (MENA) region. These areas are characterized by the increase in ground water salinity and infrequent rainfall. The increasing world population growth together with the increasing indu strial and agricultural activities all over the world contributes to the depletion and pollution of freshwater resources. Desalination is one of mankind’s earliest forms of water treatment, and it is still a popular treatment solution throughout the wo rld today. In nature, solar desalination produces rain when solar radi- ation is absorbed by the sea and causes water to evaporate. The evaporated water rises above the surface and is moved by the wind. Once this vapor cools down to its dew point, condensation occurs,and the freshwater comes down as rain. This basic process is responsible for the hydrologic cycle. This same principle is us ed in all man-made distil- lation systems using altern ative sources of heating and cooling. Desalination uses a large amount of energy to remove a portion of pure water from a salt water source. Salt water (feed water) is fed into the process, and the result is one output stream of pure water and another of wastewater with a high salt concentration. It has been estimated by Kalogirou [23] that the production of 1000 m 3 per day of freshwater requires 10,000 tons of oil per year. This is highly significant as it involves a recurrent energy expense which few of the water-short areas of the world can afford. Large commercial desalination plants using fossil fuel are in use in a number of oil-rich countries to supplement the traditional sources of water supply. People in many other areas of the world have neither the money nor oil resources to allow them to develop on a similar manner. Problems relevant to the use of fossil fuels, in part, could be resolved by considering possible utilization of renewable resources such as solar, biomass, wind, or geothermal energy. It often happens that the geographical areas where water is needed are well gifted with renewable energy sources (RES). Thus, the obvious way is to combine those renewable energy sources to a desalination plant, in order to provide water resources as required. In fact, most developing countries, with vast areas but having no access to electric grid, appear to be well versed in renewable energies. Such sources, able to be used directly even at far remote and isolated areas, could be exploited to power low to medium scale desalina- tion plants. The World H ealth Organization esti- mates that over a billion people lack access to purified drinking water and the vast majority of these people are living in rural areas where the low population density a nd remote locations make it very difficult to install the traditional clean water solutions. Recently, considerable attention has been given to the use of renewable energy as sources for desalination, especial ly in remote areas and islands, because of the high costs of fossil fuels, difficulties in obtaining it, attempts to conserve fossil fuels, interest in reducing air pollution, and the lack of electrical power in remote areas. It is, however, to be noted that in spite of the aforesaid favorable characteristics, the renewable energy contribution to cover energy demand worldwide, though increasing, is still marginal. Aside from the hydroelectric energy, the ot her principal resources (solar, wind, geothermal) cover together little more than 1% of the energy production worldwide [9]. Owing to the diffuse nature of solar energy, the main problems with the use of solar thermal energy in large-scale desalination plants are the relatively low productivity rate, the low thermal efficiency and the consid erable land area required. However, since solar desalination plants are char- acterized by free energy and insignificant opera- tion cost, this technology is, on the other hand, suitable for small-scale production, especially in remote arid areas and islands, where the supply of conventional energy is scarce [28]. Apart from the cost implications, there are environmental concerns with regard to the burning of fossil fuels. The coupling of renewable energy sources with desalination processes is seen by some as having the potential to offer a sustainable route for increasing the supplies of potable water. Solar energy can directly or indirectly be har- nessed for desalination. Collection systems that use solar energy to produce di stillate directly in the solar collector are called direct collection systems whereas systems that combine solar energy col- lection systems with co nventional desalination systems are called indir ect systems. In indirect systems, solar energy is used either to generate the heat required for desalination and/or to generate electricity that is used to provide the required electric power for conven tional desalination plants such as multi-effect (ME), multi-stage flash (MSF) or reverse osmosis (RO) systems [16].

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا