بررسی و تاریخچه نرده یا حفاظ پله برقی

تعریف نرده یا حفاظ پله برقی

 

پله برقی بیش از ۱۰۰ سال پیش به عنوان یکی از وسایل شهر بازی اختراع شد. به دلایل ایمنی و حفاظتی پله های متحرک خیلی زود به نرده منجر شد ولی بر روی نردههای اولیه مواد چرمی بود که وقتی مسافران آن را ترک می کردند دستشان چرب بود ولی امروزه با نرده ها تمیزی را تجربه میکنیم. نرده های امروزه برای اینکه ایمنی بیشتری برای مسافران مهیا کنند، سرعتی معادل سرعت پله های زیر پای شما حرکت میکنند. در تولید این نرده از ماشینی به نام اکسترودر استفاده میشود که لاستیک را به داخل خود میکشد. این ماشین لاستیک را با فشار از قالب که در درون آن است میگذراند و از طرف دیگر آن را به صورت نرم و صاف و پهن بیرون میدهد. نوارهای لاستیکی با پهن ۱۰-۱۵ سانتی متر از روی یک رول رد شده و وارد وان آب میشود تا سرد گردد زیرا حرارت دستگاه اکسترودر میتواند ساختار مولکولهای لاستیک را تغییر دهد. حال نوارهای لاستیک دور یک رول کننده حرکت می کند تا با سیسم مکانیکی اندازه گیری شود. یک شاخص کوچک بر روی رول کننده قرار دارد که درست بودن و عرض نوار لاستیکی را کنترل می کند. در بالای ماشین شکاف انداز یک روی کتانی شمابه بار شیارهای لاستیک ، شیار زده می شود . سپس یک کشنده مکانیکی مواد را بر روی ۴ قرقره مختلف به سمت بالا می کشد . دو نوار پارچه با پلاستیک پوشانده شده در اینجا داریم که یکی از نوارها از لاستیک است که زودتر از اکسترودر خارج شده است ویک نوار سیمی با لاستیک پوشانده شده.
آنها طی حرکت بر روی یک رول کننده فولادی بزرگ به یکدیگر پیوسته و به هم می چسبند و سپس یک لایه داخلی پلاستیکی به آن اضافه می شود. و یک نوار ۴ لایه ای را تشکیل می دهند. سپس کاگران یک قطعه از فابریک با لاستیک پوشانده شده را در یک تکه لاستیک را در اطراف یک قالب آلومینیومی V شکل قرار می دهند . با یک تکه فولاد به سطح لایه ها فشار می آورند تا شکل قطعه آلومینیومی را به خود بگیرند . سپس ، با یک برس به دیوار خارجی آن چسب می زند و لایه ها را به یکدیگر می چسباند. سپس لبه ها برگردانده می شود و با یک رول کننده دستی همه قسمت های لبه را برمی گرداند. اکنون نرده یا دستگیره شکل گرفته است ولی به اندازه کافی استحکام ندارد. بنابراین کارگر ها آن را در قالب پرس قرار می دهند . کارگر یک قطعه فولادی را در داخل نرده یا دستگیره قرار می دهد تا که شکل آن حفظ شود، قسمت بالایی قالب بر روی آن می آید و محکم می شود و برای مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در دمای ۱۰۰ درجه سلسیوس در قالب می ماند و تراز آن هنگامی که واکنش شیمیایی ولکانیزاسیون رخ داد قالب برداشته می شود . حال لایه ها به یکدیگر کاملاً چسبیده شده اند و دستگیره یا نرده الان به اندازه کافی مستحکم است . مرحله بعد جدا کردن گوشت اضافی اطراف مواد است .

در اینجا به آخرین مرحله تولید دستگیره یا نرده پله برقی می رسیم . سیم های فولادی از قرقره ها کشیده می شوند و از بین مواد ترموپلاستیک و اورتان و فیبرهای پلی استر عبور کرده و از قالب اکسترودر می گذرند. چه چیزی از آن طرف خارج می شود ؟ چیزی که خارج می شود، نوارهایی از پلاستیک ، که در داخل آنها سیم های زیادی وجود دارد. دستگیره برای چک شدن ابعادش از یک دستگاه مکانیکی عبور می کند . حالا آنها سعی می کنند دو قسمت از دستگیره را به یکدیگر بجسبانند تا یک حلقه بی پایان لاستیکی را تولید کنند.

با استفاده از یک رولر، کارگر سیم ها و لایه های پلاستیکی را به یکدیگر می چسباند. در این قسمت برای بهتر چسبیدن از هوای داغ استفاده می شود. برای هرچه بیشتر صاف شدن این پلاستیک ها بایستی آنها را ذوب کرد. کارگر مقداری اورتان ترموپلاستیک استفاده می کند و سپس با استفاده از حرارت تکه ها را به یکدیگر ی چسباند. سپس به وسیله الکل آن بخش را کاملاً تمیز می کند . سپس برای ۱ یا ۲ دقیقه آن قسمت را حرارت می دهد . قسمت های گفته شده یه یکدیگر می پیوندند و سپس برای استحکام پیدا کردن سرد می شوند همانطور که می بینید . هیچ نشانی از قطعه قطعه بودن و خط بر روی دستگیره مشاهده نمی شود .

این حلقه معمولاً مشکلی ایجاد نمی کنند. و این بود قصه آنچه در داخل این دستگیره ها قرار دارد . اکنون می توانید وقتی دارید از پله برقی بالا می روید درموردش فکر کنید .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا